Atletizmin en büyük şöleni

12. Dünya Atletizm Şampiyonası bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de başlıyor. 23 Ağustos Pazar günü sona erecek atletizm şöleninde dev isimler mücadele edecek.


12. Dünya Atletizm Şampiyonası bugün Almanya’nın başkenti Berlin’de başlıyor. 23 Ağustos Pazar günü sona erecek atletizm şöleninde dev isimler mücadele edecek.
Jamaikalı sprinter Usain Bolt, Rus sırıkçı Yelena Isinbayeva, ABD’li sprinter Tyson Gay, Etiyopyalı mesafe koşucusu Kenenisa Bekele, Hırvat yüksekçi Blanka Vlasic gibi devlerin rekabetine sahne olacak dünya şampiyonasında, Türkiye’den de 9 atlet yarışacak.
Atletizm otoriteleri tarafından bayanlar 5 ve 10 bin metrelerde ‘’gözden kaçırılmaması gereken bir isim’’ olarak dikkati çeken, dünya rekortmeni milli atlet Elvan Abeylegesse, 5 bin metrede Etiyopyalı rakipleri dünya ve olimpiyat şampiyonu Tirunesh Dibaba ve Meseret Defar ile mücadele edecek. Elvan, şampiyonanın ilk günü doğrudan final koşacağı 10 bin metrede ise rekortmen Meselech Melkamu ile adeta bir güç gösterisinde bulunacak. Bu daldaki rekabet, Dibaba ve Defar arasında da devam edecek. Bu arada, Almanya’ya gitmesine karşın sakatlığı bulunan Dibaba’nın, yarışlardan çekilmesi halinde, Elvan’ın altın madalya şansı daha da artacak.
TÜRKİYE’DEN 9 SPORCU
Türkiye’nin, Elvan’dan başka madalya umudu, uzun atlamada Karin Melis Mey olarak görülüyor.
Öte yandan, Avrupa Kupası’nda 10 bin metrede birinci olan ve Akdeniz Oyunları’ndan da 10 bin metre mücadelesinden bronz madalya ile dönen Selim Bayrak ile 25. Üniversiteler Yaz Spor Oyunları’nda 3 bin metre engellide bronz madalya kazanan Türkan Erişmiş, sakatlıkları nedeniyle Türkiye’yi Berlin’de temsil edemeyecek.
Berlin’de Türkiye adına yarışacak atletler şöyle:
Bayanlar: Almitu Bekele Degfa (5000 metre), Aslı Çakır (1500 metre-3000 metre engelli), Elvan Abeylegesse (5000 metre-10000 metre), Karin Melis Mey (Uzun atlama), Nevin Yanıt (100 metre engelli), Yeliz Kurt (800 metre).
Erkekler: Ercüment Olgundeniz (Disk atma), Eşref Apak (Çekiç atma), Fatih Avan (Cirit atma).
Şampiyonanın ilk gününde, Elvan’ın 10 bin metredeki final koşusu saat 20.25’te, Aslı Çakır’ın 3000 metre engellideki seçmesi saat 11.50’de, çekiççi Eşref Apak’ın seçmesi ise saat 14.20’de başlayacak.
DOPİNGE SIKI ÖNLEM
Öte yandan, 12. Dünya Atletizm Şampiyonası, tarihin en büyük anti-doping çalışmasına sahne olacak. IAAF, uygulayacağı anti-doping programıyla yarışlar öncesi ve sırasında, sporculardan binin üzerinde kan ve idrar numunesi toplatacak.
Yarışlar öncesinde, Almanya’ya gelen sporculardan 600 kan numunesi alacak yetkililer, yarışlar sırasında da 400’ün üzerinde kan ve idrar numunesi toplayarak, kontrole tabi tutacak. Toplanan numuneler, şampiyona devam ederken, Köln ve Dresden’de faaliyet gösteren Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) akrediteli laboratuvarlarda analiz edilerek sonuçlandırılacak.
Şampiyona öncesi ve sırasında toplanacak kan örnekleri, IAAF’ın 2009 yılı başından itibaren uygulamaya başladığı ‘’Biyolojik Pasaport’’ programına da katkı sağlayacak. Bu programda, her atletin sahip olduğu pasaporta, tüm biyolojik değerleri ve test sonuçları işlenecek.
MADALYA BEKLENTİSİ
Şampiyona öncesinde Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi umutlu konuştu. Terzi yaptığı açıklamada, ‘’Elvan’dan hem 5 bin metrede hem de 10 bin metrede madalya bekliyoruz. Bekele’den bekliyoruz. Uzun atlamada Melis Mey’in final ve madalya şansı olabilir. Ben en az 2 ya da 3 madalya alacağımızı ümit ediyorum. Orta ve uzun mesafeli koşularda Kenya, Etiyopya, Cezayir gibi madalyalı ülkeler var. Çekiç atmada da Belarus gibi idol haline gelmiş bir ülke var. Madalya almak çok zor, ancak sporcularımızdan bunu bekliyoruz’’ dedi. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net