Türk: Amacımız sorunu çözmek

DTP Eş Başkanı Türk, Kürt açılımı sürecinde Abdullah Öcalan’ın da taraflardan biri olduğunu belirterek, “Onun söylediklerini de önemsememiz gerekiyor, dikkate almamız gerekiyor” dedi.


DTP Eş Başkanı Türk, Kürt açılımı sürecinde Abdullah Öcalan’ın da taraflardan biri olduğunu belirterek, “Onun söylediklerini de önemsememiz gerekiyor, dikkate almamız gerekiyor” dedi.
Türk, demokratik açılım konusunda yapılan çalışmalar konusunda değerlendirmelerde bulundu.
Erdoğan ve Atalay’a, değişim, dönüşüm ve sorunun çözümünün kaçınılmaz olduğunu dile getirdiklerini vurgulayan Türk, “72 milyonun hassasiyetleri göz önünde bulundurularak bir çözüme gidilmeli” dedi.
Türk, İçişleri Bakanı Atalay başkanlığında bir çalışma yapıldığını, bu çalışmanın içeriğinin paylaşılması konusunda herkeste bir çaba olduğunu ifade ederek, “30 yıldan beri silahlı sürecin yaşadığı bir Türkiye’deyiz. Eğer bu konuda, etkili rol alması gereken insanları hiç yokmuş gibi davranarak veya onların düşüncelerini önemsemeyecek bir yaklaşım biçimini sergilemek, sıkıntıların doğmasına neden olacak. Ben burada hem TSK’yı hem de PKK’yi kastediyorum. Bu işin öncülüğünü yapacak olan siyasi iradedir. Açılımı yapacak olan siyasi iradedir. Ama tüm düşüncelerin dikkate alınması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.
SOMUT ÖNERİ YOK
“Atalay, size somut bir öneri getirdi mi?” sorusuna Türk, şu karşılığı verdi: “Somut bir öneri getirmedi. Şu anda bir sürecin başlangıcındayız. Tartışma dönemi gelişecek. Kısa, orta ve uzun vadede neler yapılması konusunda bir sürecin başlayacağına inancındayım. O dönemde düşüncelerimizi ortaya koyacağız.”
Bazı kesimlerin, demokratik açılım sonucunda, Türkiye’nin bölünebileceği yönündeki eleştirilerin hatırlatılması üzerine Türk, şunları söyledi: “Bizim amacımız Türkiye’yi çözmek değil, sorunu çözmektir. Halkların sevgiyle kucaklaşmalarını sağlamaktır. Çünkü biz etnik milliyetçiliğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilen insanlarız. Siyasi ve demokrasi kültürümüz, birlikte yaşamayı esas alan, paylaşmayı esas alan bir anlayıştadır. Biz halkların kardeşliğini, halkların birlikteliğini esas alıyoruz. Bu halkların, kendilerini özgürce ifade edebilecek bir ortama kavuşması konusunda çaba sarf ediyoruz. Bizim için sınırlar heyecan verici değil. Bin yıldır birlikte yaşamış iki halkı birbirinden ayrıştırma ne Türk’ün ne de Kürt’ün yararınadır. İkisinin de zararınadır. Ortadoğu’da etnik ve mezhepsel çatışmaların, ne kadar zararlı olduğunu da görüyoruz. ”
DTP Eş Başkanı Emine Ayna’nın, CHP ve MHP’ye yönelik, “AKP’nin oyununa gelmeyin” sözlerinin hatırlatılması üzerine Türk, yapılacak değişiklikler belli olmadan bu tür ifadeleri doğru bulmadığını söyledi.
Türk, “Dereyi geçmeden paçaları sıvamak çok doğru değil. Hele o dereyi geçelim, ondan sonra değerlendirme yaparız” dedi. Türk, hassas bir konuyu aceleci bir mantıkla yorumlamanın doğru olmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
Bunu sadece Emine Hanım için söylemiyorum. 40 bin insanın yaşamını yitirdiği, annelerin acılar çektiği bir süreç... Bu süreç için hesap yapmayı, aceleci davranmayı, bunu magazinleştirmeyi doğru bulmuyorum. Sürecin şimdiden başarısız olacağı yönündeki bir belirlemeyi, tartışmanın önünü kesmeye yönelik bir anlayış olarak değerlendiriyorum. Ben bunu Ayna için söylemiyorum, CHP ve MHP’nin tavrı için söylüyorum.” ÖCALAN FAKTÖRÜ
DTP Eş Başkanı Türk, “Öcalan’ın sürece dahil edilmesini istiyor musunuz? “ sorusuna ise şu yanıtı verdi:
Taraflardan biri midir, biridir. PKK üzerinde önemli bir etkinliği var mı, var. Toplum tarafından önemsenen bir isim midir, isimdir. O zaman sürecin gerçekten demokratik, barışçıl bir sürece, çözüm sürecine evrilmesi konusunda etkili olan herkesin hassasiyetini, söylediklerini dikkate almamız gerekiyor. Sonuçta elinde silahı tutan PKK’dir. PKK’yi en fazla etkileyecek olan o. Siyasetin de başıdır. Öncüsüdür. O zaman onun söylemlerinin, bu sürecin barışçıl bir sürece evrilmesine etkili olacağını düşünüyorsak, onun söylediklerini de önemsememiz gerekiyor, dikkate almamız gerekiyor.
“Siz terör örgütü Lideri Öcalan ile diyalog kurulmasından yana mısınız?” sorusu üzerine de Türk, “Dünyada bunun formülleri var. Bunları uzun uzun tartışıp süreci tıkamaya gerek yok. Önemli, etkili olduğunun görülmesi gerekiyor. Türkiye’de bu sorunlarla ilgili olan insanlar, birilerinin toplum üzerinde etkisi varsa, siyasi üzerinde etkisi ve rolü varsa, söylediklerinin önemli olduğunu görmek gerekir” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net