Hayaller ve gerçekler

Lisede son sınıf öğrencisiyim, sınava gireceğim. ÖSS, diğer adıyla öğrencilerin korkulu rüyası... Yeni bir sistem, ne yapacağımı bilemiyorum. Dershaneye gidiyoruz. Dershanelere tomarla para veriyoruz.


Lisede son sınıf öğrencisiyim, sınava gireceğim. ÖSS, diğer adıyla öğrencilerin korkulu rüyası... Yeni bir sistem, ne yapacağımı bilemiyorum. Dershaneye gidiyoruz. Dershanelere tomarla para veriyoruz. Kazanamayınca bütün emeklerimiz boşa gidiyor. Sevdiklerimizin kalpleri kırılıyor. Hayatınızın en güzel yıllarını sınav sistemi bizden çalıyor. Ülkemizdeki eğitim sistemi yanlış. Bu sistem ne zamanın düzelecek? Okullarda kayıt, aidat ve benzeri adlar altında para alınmayacağı yönünde televizyon ve gazetelerde haberler çıkıyor. Eğitime bütçe ayrılmıyor. Okulun ısınma, elektrik, su ve temizlik sorunu nasıl çözülecek? Okullara bütçe ayrılmadığından, okul yönetimi de velilerden para istiyor. Velilerde ödeyecek güç yok. Nasıl ödesinler? Öğrenci aileleri kendi kira ve faturalarını ödeyemiyorlar. Bu ülkede yaşayan halkın yarısı ‘açız’ diyor. Başbakan göremiyor, herhalde çok işi var. Dershaneye o kadar para ödüyoruz. Dershanenin biraz faydası oluyor. Fakat okulda aldığımız eğitim yetmiyor mu? Ya parası olmayanlar ne yapacak? Onların okuma hakları yok mu? Bir de üniversite kazananların durumu var tabii. Harç, yiyecek ve yurt parası var; nasıl ödeyecekler, öğrenci ailelerinin yarısı aç.
Biz gençler için ‘ülkenin geleceğisiniz’ diyorlar. Ülkenin geleceği olmak için dershaneye onlarca para ödeyip, devlet üniversitesine paralı gidilir mi? Gelecek olacağız. Buradan genç arkadaşlara sesleniyorum: Biz ancak birlikte hareket edersek bu ülkenin geleceği olabiliriz.
İlkay Aydoğdu ( İSTANBUL)

www.evrensel.net