Arızlı sakinleri haklarını istiyor

Depremin ardından yaraları sarmak için birçok yardım yağdı ülkeye. Bunlardan biriyse Irak Kızılayı’nın göndermiş olduğu petrol oldu. Petrol satılarak elde edilen 10 milyon dolar ile depremzedeler için yapılmış konutlara...


Depremin ardından yaraları sarmak için birçok yardım yağdı ülkeye. Bunlardan biriyse Irak Kızılayı’nın göndermiş olduğu petrol oldu. Petrol satılarak elde edilen 10 milyon dolar ile depremzedeler için yapılmış konutlara Irak Arızlı Konutları adı verildi. Peki bu konutlarda şimdi kim oturuyor? Depremzedeler mi?.. Bu sorunun yanıtını almak için Irak Arızlı Sitesi’ne gittik.
Sitenin girişinde hemen sol taraftaki çadırı görmemek imkansız. Üstünde “Tapularımızı istiyoruz, Depremzedeye hibe bürokrata değil” afişleriyle karşılaşıyoruz. Çadırın içinde sitede oturan depremzedelerle sohbete başlıyoruz.
Depremzedeler, Irak’tan gelen inceleme heyetinin önünde halka imzalatılan beş senelik sözleşmelerin, tapu gibi gösterilerek depremzedelere teslim edildiğini anlatıyor. Şimdiyse Irak Arızlı Konutları’ndaki halk çıkartılıp yerlerine memur ve bürokratlar alınmak isteniyor. Aslında vaziyet artık istemenin ötesine geçmiş. Polisler ve bürokratlar, kirasını ödeyemeyen depremzedelerin evlerine yerleşmeye başlamış bile. Arızlı sakinleriyse ‘Ölmek var dönmek yok’ diyerek kararlılıklarını gösteriyorlar.
Önce çadır kuran Arızlılı depremzedeler, ardından imza kampanyası başlatmış; şimdiyse Çevik Kuvvet’in müdahalelerine rağmen evden çıkarmalara karşı direniyorlar.
SESİMİZİ DUYAN YOK
“Aradan 10 yıl geçti hâlâ sesimizi duyan yok” diyen Meryem Kavuşlu, depremzedelerin umutlarıyla oynandığını anlatıyor. “Belki başka bir yere gidip, başka hayatlar kuracakken bizi buraya getirdiler. Şimdi de başkasının biz depremzedelere hediye ettiği yerden çıkın gidin diyorlar” diyen Kavuşlu, kendilerine verilen bağışı istediklerini söylüyor.
BAŞBAKAN’IN KULAĞI DUYSUN
Tapularını istediklerini söyleyen Güler Kutay, “Başbakan Erdoğan’ın da kulağı duysun, bizim tapumuzu versin. Vali bizi adamdan saymıyor. Biz de aynı ülkede yaşıyoruz, bizim sesimizi de duysunlar” diyor. Çevik Kuvvet’le gözlerinin korkutulmaya çalışıldığını söyleyen Kutay, valiye sesleniyor: “Sen gel hele kov bakalım nasıl kovuyorsun, nasıl gözlerimizin içine bakarak bizi çıkartıyorsun görelim” diyor. 3 aydır çadır kurduklarını söyleyen Gülizar Yanık, “Ağlaya ağlaya gözümüzde yaş kalmadı. Bu bizim hakkımız. Depremzedelere hibe edilen bir şeyi nasıl oluyor da bürokratlara veriyorlar? Akıl sır erdiremiyoruz” diyor.
(Kocaeli/EVRENSEL)


Meşalelerle yürüdüler
17 AĞUSTOS depreminin 10’uncu yıl dönümünde depremzedeler, depremin olduğu saatte sokaktaydı. Depremden en çok etkilenen kentlerde ve ilçelerde yapılan etkinliklerde bir kez daha, yaşamını yitirenler anıldı.
Kocaeli’nde depremzedeler meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi. İlk yürüyüşü, konutlarından çıkarılan Arızlı Konutları sakinleri yaptı. Konutların bulunduğu Kuruçeşme’den İzmit Anıt Park’a kadar olan 30 kilometrelik yolu yürüyen depremzedeler, sloganlar atarak yetkililere tepki gösterdi. Anıt parkta bulunan Deprem Anıtı önüne gelen vatandaşlar, burada depremde hayatını kaybedenlerin isimlerini tek tek okuyarak, ‘Burada’ dediler.
Daha sonra Kocaeli Depremzedeler Derneği, meşaleli yürüyüş gerçekleştirdi.
Kocaeli’nin Gölcük ilçesinde Kavaklı Sahili’ndeki Deprem Anıtı önünde tören düzenlendi. Törende, depremin meydana geldiği saat 03.02’de sirenler eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bu sırada törene katılanlar gözyaşlarını tutamadı. Saygı duruşunun ardından dilek fenerleri ile denize çiçek bırakıldı.
Marmara depreminde hayatını kaybedenler, Sakarya’da binlerce kişinin katıldığı etkinlikte anıldı. Kent meydanında toplanan kalabalık, depremin meydana geldiği 03.02’de, hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulundu.
Yalova’da yıkılan binaların enkazı üzerine kurulan Deprem Anıtı’nı ziyaret eden halk, hayatını kaybedenlerin isimlerinin yazılı olduğu beton bloklara çiçek bıraktı.
Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği üyesi bir grup da, meşalelerle Gazipaşa Caddesi’nden Deprem Anıtı’na yürüdü. Grup, anıta geldiğinde “Sesimizi duyan var mı?” diye bağırdı. (HABER MERKEZİ)
Duygu Söylemez
www.evrensel.net