İnternette rekor hırsızlık

ABD’de yaşayan Albert Gonzales isimli bir kişi, iki Rus vatandaşının yardımıyla ülkenin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığına imza attı. Adalet Bakanlığı savcılarınca yürütülen soruşturmaya göre Albert Gonzales...


ABD’de yaşayan Albert Gonzales isimli bir kişi, iki Rus vatandaşının yardımıyla ülkenin en büyük kimlik bilgileri hırsızlığına imza attı. Adalet Bakanlığı savcılarınca yürütülen soruşturmaya göre Albert Gonzales, iki yardımcısıyla birlikte 130 milyon kredi kartı ve banka kartına ilişkin bilgileri çalmakla suçlanıyor.
Gonzales’in, yalnızca kişilerin değil aynı zamanda ABD’nin en büyük mağaza ve süper market zincirlerinin de bilgisayarlarına girerek bilgi çaldığı belirtiliyor. New Jersey eyaletinde açılan mahkeme dosyasında Gonzales ve yardımcılarının, 7-Eleven ve Hannaford Brothers gibi dev şirketlerin bilgisayarına girerek kredi kartı ve müşterilerin banka bilgilerini çaldıkları iddia ediliyor.
ABD Adalet Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre sanıklar, söz konusu şirketlerin bilgisayarlarına sızmak için son derece gelişmiş bir bilgisayar yazılımı kullandı. Böylece şirketlerin bilgisayarlarındaki müşteri kayıtlarından, 130 milyon kredi kartı ve banka kartı bilgilerine ulaşıldı.
Yaklaşık bir buçuk yıl süresince kredi ve banka kart numaralarını çalan Gonzales, 2003 yılında yakalandıktan sonra ABD gizli servisine de yardım etmişti. Gonzales, gizli servis elemanlarına kimlik bilgilerini ve kredi kartı numaralarını temin etme konusunda izlenecek yolu göstermişti. Gonzales ayrıca, gizli servise yalnızca kredi ve banka kartı numaralarının nasıl elde edileceğini öğretmekle kalmayıp, bunların alıcılara nasıl ulaştırılacağı konusunda da bilgi vermişti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net