Harç zamları yürürlüğe girdi

Öğrencileri sokağa çıkaran harç zamları Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüzde 8 ila yüzde 500 arasındaki zamlar, öğrencilerin tepkileri üzerine yüzde 8’de sabitlenmişti.


Öğrencileri sokağa çıkaran harç zamları Resmi Gazete’de yayımlandı. Yüzde 8 ila yüzde 500 arasındaki zamlar, öğrencilerin tepkileri üzerine yüzde 8’de sabitlenmişti. Bu kararın Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasının ardından, zamlar Resmi Gazete’de yayımlandı. Ancak öğrenciler, yaptıkları eylemlerle bu zamları da geri aldırmaya kararlı.
Yeni tarifeye göre en fazla harç verecek bölümler 4 bin 268 TL ile devlet konservatuvarları ve sivil havacılık yüksekokullarının ikinci öğretimleri oldu. Bu bölümleri 2 bin 134 TL ile veterinerlik fakülteleri, tıbbi biyolojik bilimleri programları ile fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarının ikinci öğretimleri izledi.
EN MALİYETLİLER TIP ÖĞRENCİLERİ
Tıp fakültesinde okuyan bir öğrencinin ortalama maliyeti 15 bin 544 TL olurken, bu maliyetin 591 TL’si harç olarak ödenecek. Diş hekimliği ve eczacılık fakültesi öğrencilerinin ortalama maliyeti 5 bin 607 TL’yi bulurken, bu öğrencilerin vereceği harç ise 494 TL olacak. Devlet konservatuvarında ve sivil havacılık yüksekokulunda okuyan öğrencilerin maliyeti ortalama 8 bin 535 TL olurken, konservatuar öğrencileri 589 TL, sivil havacılık yüksekokulu öğrencileri ise 470 TL harç verecek.
İKİNCİ ÖĞRETİMLERE ÖZEL TARİFESİ
Gemi inşaatı ve denizcilik bilimleri fakültesi, su ürünleri fakültesi, denizcilik fakültesi, güzel sanatlar fakültesi, sanat ve tasarım fakültesi ile tekstil teknik ve tasarım fakültesi öğrencileri ise 1924 TL harç ödemek zorunda kalacak.
Devlet konservatuvarları ve sivil havacılık yüksekokullarının ikinci öğretimlerde okuyan öğrenciler ise neredeyse bir özel üniversite ücreti ödeyerek 4 bin 268 TL harç ödeyecek. Engelliler Entegre Yüksekokulu’nda okuyacak öğrencilerin harçları da 1924 TL olacak. (ANKARA)
www.evrensel.net