TPAO işçisi iş bıraktı

Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Ankara genel müdürlük ve bağlı birimlerinin bulunduğu Adıyaman, Batman ve Trakya’da, işçiler dün işbaşı yapmadılar.


Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Ankara genel müdürlük ve bağlı birimlerinin bulunduğu Adıyaman, Batman ve Trakya’da, işçiler dün işbaşı yapmadılar.
Toplu iş sözleşmeleri, TPAO yönetiminin olumsuz yaklaşımı nedeniyle imzalanmayan ve Yüksek Hakem Kurulu’na götürülen TPAO işçileri, dün bütün işyerlerinde iş bıraktılar.
Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu TPAO Genel Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde toplam 3 bin 450 işçi, sabah geldiği işyerlerinde, basın açıklamalarının ardından işbaşı yapmayarak evlerine döndü.
Diğer birimlerde olduğu gibi TPAO Genel Müdürlüğü’nün giriş kapısında sabah saat 08 30’da toplanan işçiler, TİS görüşmelerinde herhangi bir ilerleme olmadığını öğrenince tepki gösterdiler.
Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Mustafa Özgen, sürece ilişkin bilgi verdi. Eylemlerin Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda büyük bir katılımla sürdüğü TPAO’da, işçiler, sendika tarafından temin edilen servislerle evlerine döndüler. Kararlılıklarını ifade eden işçiler, yüzde yüz bir katılımla iş bıraktılar. İşçiler, bütün bu tepkilerine rağmen TİS’lerde bir ilerleme olmaması halinde, sendikalarının aldığı kararlar doğrultusunda daha etkili ve kararlı eylemleri hayata geçireceklerini ifade ettiler.
BATMAN’DA İŞ BIRAKMA
Batman’da toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ilerleme sağlanmaması nedeniyle 2 gündür mesai bitiminden sonra işyerlerini terk etmeyen Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işçileri de iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.
Üretimden gelen güçlerini kullandıklarını belirten Petrol-İş Batman Şube Başkanı Mustafa Tekik, genel merkez ile aldıkları karar sonucu yasal hakları olan 24 saatlik iş bırakma eylemini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Tekik, TPAO’da üretimin durmaması için sadece gece 04-12 vardiyasında çalışan yaklaşık 80 işçinin çalıştığını, diğer tüm ünitelerde işçilerin iş bıraktığını ifade etti.
Yaklaşık 1400 işçinin işbaşı yapmadığı TPAO’da, iş bırakma eylemi nedeniyle petrol üretimi de durma noktasına geldi.
(HABER MERKEZİ)

PETROL-İŞ’İN TPAO EYLEMİ MECLİS’E TAŞINDI
Petrol-İş Sendikası’nın Ankara, Adıyaman, Batman ve Trakya Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) işyerlerinde, kamu sözleşmelerinin Yüksek Hakem Kurulu’na gitmesi nedeniyle başlattığı işyerini terk etmeme eylemi Meclis’e taşındı.
CHP Adıyaman Milletvekili Şevket Köse, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, Petrol-İş Sendikası’nın 17 Ağustos’tan beri TPAO işyerlerinde yürüttüğü ‘işyerini terk etmeme’ eylemini ve kamu sözleşmelerindeki tıkanıklığı anlattı. Ayrıca Adıyaman TPAO’da 27 Temmuz’dan beri işten çıkarıldıkları için direnişte olan 20 TPAO işçisinin de, işyerini terk etmeme eyleminde arkadaşlarına destek verdiklerini hatırlatan Köse, sorunların temelini düşük ücret ve ücret dengesizliğinin oluşturduğuna ilişkin Petrol-İş’in açıklamasına da atıfta bulundu. Sendikanın, sorunun ayrıca, ‘işçilerin ilk işe giriş ücretlerinin artırılması ve işyerlerinde uygulanan ücret skalasının günün koşullarına göre yeniden düzenlenmesiyle’ çözülebileceğini bildirdiğini aktaran Köse, bu doğrultuda Bakan Yıldız’dan şu sorulara yanıt istedi:
* Kamu işletmelerindeki ücret dengesizliğine neden olan düşük ücretle işçi alımına herhangi bir çözüm getirilecek mi?
* Kamu işletmelerindeki ücret dengesizliklerini ortadan kaldırmak için bakanlığınızca kalıcı çözümler getirilecek mi?
* İşten çıkarılan Adıyaman TPAO işçileri tekrar ne zaman işe alınacaklar?
* Türkiye’deki petrol işçileri ile dünyadaki petrol işçilerinin ücretleri arasındaki farkın nedeni nedir?
* Ülke genelindeki petrol işçilerinin ücretleri neye göre belirlenmektedir?
www.evrensel.net