Ramazan geldi ama pazara kimse uğramadı

Yeni bir ramazan ayı daha başladı. Ancak Diyarbakır sokaklarında alışılagelen hareketlilik yok. Sokaklar sessiz.


Yeni bir ramazan ayı daha başladı. Ancak Diyarbakır sokaklarında alışılagelen hareketlilik yok. Sokaklar sessiz. Kenttin en büyük peynir ve süt pazarı olan Peynirciler Çarşısı esnafı, ramazan öncesi alışverişin yok denecek kadar az olduğunu belirterek, vatandaşların alım gücünün düştüğünü ve ekonomik krizle birlikte bunun daha da kötüye gittiğini söylüyorlar.
HER YIL DAHA DA KÖTÜYE GİDİYOR
Ramazan ayı nedeniyle pazarların alışveriş yapan vatandaşlarla dolması beklenirken, Diyarbakır’da neredeyse kimsenin uğramadığı pazarlara bakılınca, ‘Diyarbakırlılar ramazan boyunca sahursuz ve iftarsız oruç tutacak’ hissi uyanıyor. Diyarbakır’ın sokaklarında ramazana dair herhangi bir hareketlilik yaşanmazken, bu durumdan en fazla şikayetçi olanlar da kuşkusuz esnaflar. Esnaf bu durumu ekonomik krize bağlarken, Diyarbakır’ın en işlek yerlerinden olan Peynirciler Çarşısı esnaflarından Burhan Ayaz, Peynirciler Çarşısı’na gelenlerin çoğunun yoksul vatandaşlar olduğunu ve bunların da alım gücü olmadığı için artık iş yapamadıklarını söylüyor. Ayaz, adeta ‘sinek avladıklarını’ belirterek, her ramazan ayında durumun daha da kötüye gittiğini söylüyor.
‘ESKİDEN 2 TON ÇÖKELEK SATARDIK’
Peynirciler Çarşısı’nda uzun yıllardır esnaflık yapan Mehmet Aras ise bölgede yaşanan kuraklıktan dolayı süt ve süt ürünlerinin bölge halkına pahalıya mal olduğunu; bölge insanının, alım gücünün düşük olması nedeniyle artık alışveriş yapmadığını belirtti. 28 yıldır peynircilik yaptığını belirten Aras, 10 yıl önce ramazan ayına 15 gün kaldığı zaman Elazığ’dan 2 ton çökelek getirdiğini ve ramazan ayı akşamına kadar hepsini tükettiğini anlatıyor. Aynı şekilde yağ ve peynirin de o zamanlar karaborsaya düştüğünü söyleyen Aras, “Bu ramazan ile geçen yıllardaki ramazanlar arasında çok fark var. 4 yıl önceki ramazanda Konya’dan getirdiğim peynirlerin hepsini tüketirdim. Yüzlerce teneke yağ satardım. Yüzde 99 satışlarda düşüş var” dedi. Aras, krizin en çok küçük esnafı ve bölgeyi vurduğuna işaret ederek, “Artık bu krize bir çare bulunmasını isiyorum” dedi. (DİYARBAKIR)

RAMAZAN YİNE YOKSULLUĞUN FOTOĞRAFI OLACAK
Ramazan aylarında halkın yoksulluğunu en açık biçimde gözler önüne seren ramazan çadırlarında, bu sene ekonomik krizin de etkisiyle çok daha çarpıcı görüntülerin ortaya çıkması bekleniyor.
Ramazanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi günlük 1500 kişiye kurduğu çadırda yemek verecek. Diyarbakır Büyükşehir ve dört ilçe belediyesi de iki yıl önce başlattığı iftar çadırı geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Geçen yıl 6 iftar çadırı kuran belediye, bu sene sayıyı üçe indirdi. Dağkapı, Batıkent ve Ulucami önünde kurulan çadırlarda her akşam 1500 kişiye 3 çeşit yemek dağıtılacak.
Kızılay Derneği Diyarbakır Şubesi de her gün 6 bin kişiye yemek dağıtacak. Kızılay vatandaşlara günlük iki çeşit yemek ve ekmek verecek. Diyarbakır Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, daha önce sisteme kayıtlı olan 1500 aileye bir aylık kuru gıda dağıtacak. Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği ise tespit edeceği ailelere gıda paketi verecek. Bunların dışında Mustazaf-Der ve Şarmaşık Derneği gibi kuruluşlar da ay içerisinde gıda yardımında bulunacaklar.
www.evrensel.net