CIA, El Kaide liderleri için kiralık katil tutmuş

AMERİKAN Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA), 2004 yılında, El Kaide’nin üst düzey komutanlarını öldürmek için o dönemde Irak’taki ABD Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin korunmasına yardım eden güvenlik danışma şirketi Blackwater USA firmasından adam tuttuğu öne sürüldü.


AMERİKAN Merkezi Haberalma Örgütü’nün (CIA), 2004 yılında, El Kaide’nin üst düzey komutanlarını öldürmek için o dönemde Irak’taki ABD Dışişleri Bakanlığı görevlilerinin korunmasına yardım eden güvenlik danışma şirketi Blackwater USA firmasından adam tuttuğu öne sürüldü.
ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın internet sitesinde ilk kez bu programdan bahseden bir rapor yayımlandı. Adı açıklanmayan eski ve yeni hükümet yetkililerine dayandırılarak hazırlanan raporda, CIA’nın, Blackwater şirketi ile resmi bir kontrat imzalamadığı, ancak üst düzey yöneticilerle kişisel anlaşmalar yaptığı; Blackwater şirketinin yöneticilerinin, programın planlanması, eğitim ve denetleme süreçlerine yardımcı olduğu belirtildi.
Yetkililer, tam olarak hiçbir zaman faaliyete geçmeyen program dahilinde yakalanan ya da öldürülen terör zanlısı olmadığını kaydetti. Dönemin CIA Başkanı George Tenet tarafından sonlandırılan programın, halefi Porter Goss tarafından yeniden başlatıldığı, ardından mevcut CIA Başkanı Leon Panetta’nın haziran ayında “başarısız olduğu gerekçesiyle” programı nihayete erdirdiği ve ertesi gün, Kongre’nin istihbarat komitelerini programla ilgili acil olarak bilgilendirdiği belirtildi.
Panetta’nın Kongre’yi acilen bilgilendirme sebebinin, CIA’nın taşeron firma kullanması olduğunu belirten yetkililer, içinde “öldürme yetkisi” bulunan bir programa yabancıları dahil etmenin, gizli operasyonların açıklanabilirliği konusunda ciddi kaygıları da beraberinde getirdiğini ve Kongre İstihbarat Komitesi’nin, geçen ay konuyla ilgili bir inceleme başlattığını bildirdi. Ancak Washington Post gazetesi, program sona ermeden önce, şirketin “silah ve eğitim için milyonlarca dolarla ödüllendirildiğini” belirtiyor. Gazeteye konuşan, ancak adı belirtilmeyen bir CIA görevlisi ise “dışarıdan kaynak kullanımının, bir şeylerin yanlış gittiği durumlarda CIA’ya daha fazla koruma sağladığını” dile getiriyor.
ŞİRKETİN SİCİLİ BOZUK
Irak’ta bulunan Amerikalıları korumak iddiasıyla ABD yönetimi tarafından kiralanan Blackwater adlı güvenlik şirketi, ülkeden binden fazla kişi istihdam etmiş ve Irak’taki en büyük güvenlik şirketlerinden biri olarak çalışmıştı. Ancak şirket çalışanları, aşırı güç kullanımı ve sivillerin öldürülmesi gibi birçok skandala karışmıştı. Bunların arasında, 2007 yılında Bağdat’ta 17 sivilin öldürülmesi de bulunuyor.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Blackwater şirketi ile ilişiğini, şirket çalışanlarının Irak’ta karıştıkları skandalların ardından kesmişti. Irak yönetimi tarafından ülkede çalışması yasaklanan Kuzey Carolina merkezli şirket, adını Xe olarak değiştirmişti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net