Afganistan seçimlerinde sonuç karışık

İşgalci NATO ve direnişçi Taliban’ın iki taraflı tehdit ve şiddeti arasında perşembe günü yapılan Afganistan devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçları da seçimler gibi karışık. Hükümet, seçimlerin yapıldığı gün...


İşgalci NATO ve direnişçi Taliban’ın iki taraflı tehdit ve şiddeti arasında perşembe günü yapılan Afganistan devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçları da seçimler gibi karışık. Hükümet, seçimlerin yapıldığı gün ülke genelinde 135 olay meydana geldiğini, saldırılarda 9 sivil ile 14 güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü açıkladı.
Seçim Komisyonu, güvenlik nedeniyle 300 bin askerin görev yaptığı seçimlerde oy sayımının tamamlandığını ve sonuçların önümüzdeki hafta açıklanacağını belirtti. Komisyon yetkilisi Zekeriya Barakzai, “Seçimlere katılım, ülkenin güneyinde, kuzeyinde ve merkezinde farklıydı. Ancak yine de yeterli oranlardaydı. Seçimlere katılımın yüzde 40 ila yüzde 50 oranında çıkmasını bekliyorum” diye konuştu.
KİM BİRİNCİ?
Seçime katılan taraflardan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ve en yakın rakibi görünen eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah’ın seçim kampanyalarını yürüten ekipler, mevcut verilere göre kendi adaylarının birinci olduğunu savundular. Karzai’nin seçim kampanyasını yürüten ekip, Karzai’nin seçimleri ilk turda kazanacak kadar oy aldığını söyledi. Kampanyanın yetkilisi Deen Muhammed, oy sayımlarının Karzai’yi açık ara önde gösterdiğini ileri sürdü. Muhammed, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “İlk sonuçlar devlet başkanının önde olduğunu gösteriyor. İkinci tura gitmeyeceğiz” dedi. Anketler de son güne kadar Karzai’nin, yarıştan önde çıkabileceğine işaret ediyordu.
Karzai’nin, seçimi ilk turda kazanabilmesi için kullanılan oyların en az yüzde ellisini alması gerekiyor. Şayet adaylardan hiçbiri yüzde elliyi tutturamazsa, Afganistan’da ekim ayında seçimlerin ikinci turu yapılacak.
Abdullah Abdullah cephesi ise seçim yarışını kendilerinin önde götürdüğünü savundu. Abdullah’ın seçim kampanyası sözcüsü, seçim bürolarındaki gözlemcilerinden gelen sonuçlara göre Karzai’nin yüzde 31, kendi adaylarının ise yüzde 63 oranında oy aldığını söyledi. Sözcü, bu sonuçların nihai olmadığını, bölgelerdeki gözlemcilerinden sonuçları almaya devam ettiklerini kaydetti.
SEÇİM ARACINA SALDIRI
Ülkenin kuzeyinde Taliban militanlarının, oy sandıklarının taşındığı bir seçim aracına saldırdığı bildirildi. Mezar-ı Şerif’teki bir yetkili, militanların araçtaki seçim görevlisini öldürdüğünü ve oy sandıklarını ateşe verdiğini açıkladı.
DÜŞÜK KATILIM VE HİLE
Abdullah Abdullah, Karzai’nin destekçilerini seçimlerde hile yapmakla ve seçmenlere baskı uygulamakla suçladı. Abdullah yaptığı açıklamada, özellikle ülkenin güneyindeki Kandahar vilayetinde büyük boyutlarda hile yapıldığını savundu ve “Seçim gözlemcileri tehdit edildi, seçim merkezlerine girmeleri engellendi. Bazı insanlar açıkça tehdit edildiler ve vilayet meclisi adaylarından biri dövüldü. Bunların hepsi açıkça hükümetin yetkilileri tarafından yapıldı. Tabii bir de, bazı bölgelerde, beni desteklediği düşünülen insanların oy kullanması engellendi” dedi.
Taliban, Afganistan’da önceki gün yapılan seçimlerde oy kullanan herkesi hedef alacağını açıklamıştı. Ülke çapında onlarca saldırı düzenlemesine karşın, bir Birleşmiş Milletler yetkilisine göre gün boyunca, seçim merkezlerinin çoğu açık kaldı. Henüz resmi bir rakam açıklanmasa da, özellikle Taliban’ın etkili olduğu güneydoğu vilayetlerinde katılım oranı, 2004 yılında yapılan seçimlere göre daha düşük görünüyor.
Taliban, oy kullananları parmaklarına sürülen mürekkepten tanıyıp cezalandıracağını ilan etmişti. Ama mürekkep konusu hile tartışmalarının da odağındaydı. Otuzdan fazla adaydan biri olan eski Planlama Bakanı Ramazan Başardost, mükerrer oy kullanmayı önlemek amacıyla sürülen mürekkebin kolayca çıktığından yakındı. Adaylardan Eşref Gani ise özellikle kuzey ve güney vilayetlerinde ciddi yolsuzluklar yapıldığını söyledi.


PAKİSTAN’A ABD SALDIRILARI SÜRÜYOR
Afganistan’daki işgalci ABD güçlerinin, Pakistan’ın sınır bölgesinde bulunan Kuzey Veziristan bölgesine yaptığı füze saldırısında, ilk belirlemelere göre 7 kişinin öldüğü bildirildi. Bölgedeki Miranşah kenti yakınlarındaki bir köye 2 füze düştüğünü belirten yetkililer, meydana gelen patlamalarda yaralananların da olduğunu, ölü ve yaralıların sayıları ve durumlarının öğrenilmeye çalışıldığını kaydetti. Söz konusu bölgenin, Afgan Taliban liderlerinden Siraj Hakkani’nin kontrolü altında olduğu iddia ediliyor.
Bazı kaynaklar ise söz konusu köye, ABD’nin pilotsuz uçakları tarafından saldırı düzenlendiğini, 3 kişinin öldüğünü bildirdi. Saldırının CIA tarafından organize edildiğini savunan bazı yetkililer, bu saldırının bu ay içinde Pakistan’daki Peştunları hedef alan üçüncü saldırı olduğunu söyledi. Yetkililer, köye yapılan saldırıdan sonra pilotsuz uçakların bir süre daha çevrede görüldüğünü kaydetti.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net