Belçika’nın hapishane çıkmazı

Yatak kapasitesi 8 bin 384 olan hapishanelerinde 10 bin 600 tutuklu barındıran ve önemli insan hakları sorunları yaşayarak ağır eleştirilere hedef olan Belçika, 500’den fazla tutuklunun Hollanda hapishanelerine nakledilmesi...


Yatak kapasitesi 8 bin 384 olan hapishanelerinde 10 bin 600 tutuklu barındıran ve önemli insan hakları sorunları yaşayarak ağır eleştirilere hedef olan Belçika, 500’den fazla tutuklunun Hollanda hapishanelerine nakledilmesi için uzlaşma sağlamıştı. Belçika hükümetinin Hollanda’dan hapishane hücreleri kiralama girişimi, iki ülke arasında sürdürülen uzun pazarlıkların son bulmasına rağmen gerçekleştirilemiyor. Hollanda hükümetinin 10 Temmuz’da onayladığı anlaşma, Maliye Bakanlığı’nın itirazları nedeniyle Belçika hükümetinden onay alamıyor.
Maliye Bakanlığı müfettişleri, Belçika’nın bu masraflı projeyle hapishane sorunlarını çözemeyeceği üzerinde duruyor. Maliye Bakanlığı, iki geminin hapishane olarak kullanılmasına ilişkin bir projenin daha ayrıntılı incelenmesini öneriyor.
Hapishaneler Müdürü Hans Meurisse de, komşu ülkeden hücre kiralama yönteminin sorunlara çözüm getirmeyeceğini, hapishanelerde 120 değişik tabiiyetten tutuklu ve mahkum bulunduğunu, hücre sıkıntısının istikrarsızlık ve sosyal endişe kaynağı olduğunu belirtti.
HAK İHLALLERİ HAD SAFHADA
Belçika İnsan Hakları Derneği (LDH), ülkedeki insan hakları ihlallerinin giderek arttığına işaret eden kapsamlı yıllık raporunda, Belçika’da insanların gerekçesiz ve kanıtsız gözaltına alınabildiğini, tutuklanabildiğini, uzun süre yargılanmadan tutuklu kalabildiğini, suçsuz görülüp serbest kaldıklarında tazminat alamadığını belirtti.
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komisyonu da, sürekli denetlemelerin ardından, Belçika’daki hapishanelerin durumunun ‘içler acısı’ olduğunu tekrarladı.
Avrupa Konseyi’nin İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT), Belçika polisine ve hapishanelerine yönelik ağır eleştiriler içeren raporunu Brüksel hükümetine iletti. Raporda, hapishane koşullarına yönelik ağır eleştirilerin yanı sıra belirlenen işkence vakalarına da yer verildi.
YILDA 300 İNTİHAR 30 ÖLÜM
BM bünyesindeki İşkenceyle Mücadele Komitesi raporlarında da, Belçika polisinde ve hapishanelerinde işkence vakaları eleştirilerek, Brüksel hükümetinden çözüm bulması istendi.
Belçika’daki hapishanelerde her yıl 300 kadar intihar girişimi kaydediliyor ve en az 30 tutuklunun kendi hayatına son verdiği açıklanıyor. 3 yıldan az hapis cezasına çarptırılan mahkumlar, hapishanelerde yer olmadığı gerekçesiyle serbest bırakılıyor ve cezaları ‘askıya’ alınıyor. Ülkede bin kadar mahkum da, ‘elektronik bilezik’ sistemiyle evlerinde hapis tutuluyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net