DTP’li Kadınlar: ‘Kürtlerin iradesi kabul edilsin’

DTP’li milletvekili, belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi kadınlar, Günlük gazetesinin kapatılması, son günlerdeki söylem değişikliği ve Öcalan’ın yol haritasına izin verilmemesinden duydukları kaygıları dile getirdiler.


DTP’li milletvekili, belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi kadınlar, Günlük gazetesinin kapatılması, son günlerdeki söylem değişikliği ve Öcalan’ın yol haritasına izin verilmemesinden duydukları kaygıları dile getirdiler.
DTP’li milletvekili, belediye başkanı, il genel meclisi ve belediye meclisi üyesi kadınlar, Kürt sorununun çözümüne ve son gelişmelere ilişkin “deklarasyon” açıkladılar. DTP’li kadınlar adına deklarasyonu, DTP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan açıkladı. Kürt sorununun çözümü için yürütülen tartışmaların önemli ve anlamlı olduğunu ve sürdürülmesi gerektiğini belirten Kurtulan, “Bu sürecin çözüm perspektifini açığa çıkarması gerekiyor” dedi. Kurtulan, çözüm sürecinin ancak, “siyasi akıl ve sosyal bilimlere” dayalı bir yaklaşımla gelişebileceğini belirtti. Kürt sorununun çözümünün gerçekleşmesi için sorunun sınırlarının en doğru temelde belirlenmesi gerektiğini belirten Kurtulan, “Kürt sorununu sadece asimilasyon politikalarının ve şiddetin çözümsüzlüğünün sonuçları üzerinden çözme anlayışı içinde bulunmak, sorunu devam ettirmeyi de beraberinde getirir” dedi. Çözüm için siyasi iradenin ve temsiliyetinin kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Kurtulan, Kürt halkının siyasi iradesinin muhatap alınması, diyalog kurulmasının da bir zorunluluk olduğunu ifade etti. 3.5 milyon insanın Öcalan’ı “önder” olarak gördüğünü hatırlatan Kurtulan, Öcalan’ın rolünün görülmemesinin de siyasi çözümsüzlükte ısrar etmek olduğunu kaydetti. Devlet kurumlarının kendi aralarında istişare ederek oluşturacakları bir yol haritasının, Türkiye’yi barışa ve demokrasiye götüreceğine inanmanın saflığın da ötesinde, gaflet olacağını kaydeden Kurtulan, böyle bir gaflet içinde olmadıklarının bilinmesini istedi. AKP Hükümeti ve devlet yetkililerinin güven geliştirici bir söylem ve üslup geliştirmesini, pratik adımlar atmasını isteyen Kurtulan, KCK’nın “eylemsizlik” kararına rağmen, askeri operasyonların aralıksız sürmesini de eleştirdi. Günlük gazetesine bir aylık kapatma kararı verilmesini de eleştiren Kurtulan, “Barış nasıl gerçekleşir” diye sordu. Kurtulan, onurlu bir barış için kadınlar olarak mücadele edeceklerini söyledi.
(Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net