Afganistan’da sonuçlar açıklanıyor

Afganistan’da 2001’de ABD öncülüğündeki NATO kuvvetlerinin devirdiği Taliban rejiminden sonra, geçen hafta perşembe günü ikinci kez yapılan devlet başkanlığı ve vilayet seçimlerinin sonuçları bugün açıklanıyor.


Afganistan’da 2001’de ABD öncülüğündeki NATO kuvvetlerinin devirdiği Taliban rejiminden sonra, geçen hafta perşembe günü ikinci kez yapılan devlet başkanlığı ve vilayet seçimlerinin sonuçları bugün açıklanıyor.
İşgal güçlerinin ve Taliban’ın çatışmaları ve tehditleri arasında yapılan seçimlere katılım oranı ülke genelinde yüzde 40-50’lerde kalmış, seçimlere hile karıştığı açıklanmıştı.
SEÇİMLERE HİLE RAPORU
Seçimleri izleyen yerel gözlemciler, seçimlerde yaygın şekilde hile yapıldığını ve seçmenlerin sindirildiğini söyledi. Özgür ve Adil Seçim Vakfı, seçimleri 7 bin gözlemciyle izlemişti.
Vakfın ön raporuna göre seçim sandıkları sahte oylarla dolduruldu, okuması yazması olmayanlara kime oy verecekleri gösterildi, sandık başındaki yetkililer taraflı davrandı ve yalnızca Taliban değil, diğer taraflar da sindirme taktikleri uyguladı. Ayrıca yaşı tutmayanlar da oy kullandı, bazı kişiler birden fazla oy verdi ve kimi sandıklarda adayların temsilcileri, seçim görevlilerini kapı dışarı etti.
ABD’YE VERİLEN SÖZ
Hem Devlet Başkanı Hamid Karzai, hem de başlıca rakibi Abdullah Abdullah, zaferlerini ilan etti. Seçim komisyonu yetkilileri ise iki adaya da sonucun ilanını bekleme telkininde bulundu.
İki adayın da, eğer kaybederlerse taraftarlarını sokak protestolarına teşvik etmeyecekleri konusunda ABD’nin bölgedeki özel temsilcisi Richard Holbrooke’a söz verdikleri belirtildi. Seçimlerde adaylardan herhangi biri yüzde 50’nin üstünde oy alamazsa, ekim ayında ikinci seçime gidilecek.
ASKER SAYISI YETERSİZMİŞ
Afganistan’daki üst düzey ABD’li askerler, ülkedeki işgal askerlerinin sayısının eksikliğinden yakındı. New York Times gazetesindeki habere göre ABD’li üst düzey askerler, ABD’nin
Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke’a, görevlerini yerine getirmek için birliklerin yetersizliğinden yakındılar. Haberde, komutanların istedikleri takviye asker sayısını belirtip belirtmediğine ise yer verilmedi.
2009 Haziran ayı itibariyle, Afganistan’da 42 ülkeden yaklaşık 61 bin 130 askeri personel var. Bunların çoğu ya NATO üyesi ya da ittifakla ortaklık anlaşması içinde. En büyük asker bulunduran ülkeler, 28 bin 850 askerle ABD ve 8 bin 300 askerle İngiltere. 2009 Ocak ayında ABD başkanlığı görevini üstlenen Barack Obama, ülkeye 21 bin asker daha gönderme kararı almıştı.


ŞİDDET HIZ KESMİYOR
İKİ ESTONYALI ASKER ÖLDÜ
Afganistan’da görev yapan 2 Estonyalı askerin hayatını kaybettiği açıklandı. Estonya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ülkenin güneyinde önceki düzenlenen saldırıda, her ikisi de 26 yaşında olan 2 askerin öldüğü belirtildi. Helmand vilayeti sınırlarında yola yerleştirilen bombaların temizlenmesinden sorumlu olarak birlikte görev yapan askerlerden birinin olay yerinde, diğerinin ise kaldırıldığı hastanede öldüğü kaydedildi.
TALİBAN GAZETECİYİ ÖLDÜRDÜ
Bu arada Pakistan’da Taliban’a yönelik eleştirileriyle tanınan Afgan Gazeteci Canullah Haşimzade, Hayber Geçidi’nde uğradığı saldırıda öldü. Bölgenin hükümet yetkilisi, saldırganların, Haşimzade’nin bulunduğu otobüsü durdurduktan sonra gazeteciyi vurarak öldürdüğünü söyledi.
PAKİSTAN’DA TALİBAN OPERASYONU
Öte yandan Pakistan polisi, El Kaide ile bağlantılı bir gruba yönelik operasyonda 7 militan ile intihar saldırısı malzemeleri, eroin ve çok sayıda patlayıcı ele geçirdi. Karaçi’de dün bir eve düzenlenen baskında yakalanan militanların, önemli hükümet binalarına ve üst düzey yetkililere saldırı düzenlemeyi planladıkları iddia edildi. Yetkililer, yakalananlar arasında eski Devlet Başkanı Pervez Müşerref ile eski Başbakan Şevket Aziz’e suikast girişimi planlamasında yer alan Muhammed Şehzad adlı bir zanlının da bulunduğunu ifade etti.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net