Köylerine dönenler kaderlerine terk edildi

Hakkari’de 1995 yılında “güvenlik” gerekçesiyle boşaltılan 400 haneli Ördekli (Kotranis) köyüne 2004 yılında geri dönüş yapan vatandaşlara hiçbir hizmet götürülmüyor.


Hakkari’de 1995 yılında “güvenlik” gerekçesiyle boşaltılan 400 haneli Ördekli (Kotranis) köyüne 2004 yılında geri dönüş yapan vatandaşlara hiçbir hizmet götürülmüyor. Köylülerin yaptığı başvurular sonuçsuz kalırken, İl Genel Meclisi konuya ilişkin rapor hazırlayacak.
Hakkari merkeze 10 kilometre uzaklıkta bulunan 400 haneli ve yaklaşık 2 bin nüfusu olan Kotranis köyü, 1995 yılında güvenlik gerekçesiyle boşaltıldı. Göç etmek zorunda kalan köylüler ise Hakkari ve Yüksekova başta olmak üzere, çevre il ve ilçelere yerleşti. Köylüler, göç ettikleri yerlerde işsizlik ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kaldı. Ekonomik olarak geçimlerini sağlayamayan köylüler, 2004 yılında hükümetin geri dönüş projesi kapsamında büyük bir umutla geri döndüler. Ancak hükümetin, geri dönüş yapmaları durumunda başta ekonomik destek ve altyapı sorunlarının giderilmesi olmak üzere, köylülerin bütün sorunlarının çözüleceğine dair verdiği sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi.
SÖZLER TUTULMADI
Verilen hiçbir sözün yerine getirilmediğini belirten köy sakinlerinden Mahbube Kaya, devletin geri dönüş projesinin bir oyun olduğunu dile getirdi. Köylerine imkansızlıklara rağmen yaptıkları geri dönüşün üzerinden 5 yıl geçtiğini, ancak hiç kimsenin buralara uğramadığını ifade eden Kaya, köyde başlarını sokacak bir evlerinin dahi olmadığını söyledi. Köyün yolunun olmamasından dolayı, arabaların dahi köylerine gelemediğini kaydeden köylülerden Abdulmuhamet Kahraman (60), devletin geri dönüş projesinin bir oyun olduğunu belirtti. Köylerin boşaltıldığı dönemde evlerinin yıkıldığını, yol ve içme suyu hatlarının tamamen tahrip olduğunu söyleyen Kahraman, yüzlerce insanın açlığa mahkum edildiğini belirtti. Köylerinin 1995 yılında devlet tarafından boşaltıldığını anlatan Kahraman, yaşadıkları mağduriyetten söz etti. Sorunun çözümü için valilik ve özel idareye yaptıkları başvuruların sonuçsuz kaldığını ifade eden Kahraman, sorunlarının çözülmemesi durumunda tekrar köylerini boşaltacakları uyarısında bulundu. Köylülerin yaşadığı sıkıntılar üzerine İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Ahmet Korkmaz köye giderek incelemelerde bulundu. Köylülerin başta yol, su ve elektrik olmak üzere birçok sorunla boğuştuğunu belirten Korkmaz, sorunları yerinde tespit ettiklerini söyleyerek, hazırlayacağı rapordan sonra sorunun çözümü için İl Genel Meclisi’yle girişimlerde bulunacaklarını kaydetti. (Hakkari/DİHA)
Hamdiye Çiftçi
www.evrensel.net