Grev ve toplusözleşme için 1 saatlik iş bırakma eylemi

Hükümet ile kamu sendikaları arasında süren toplu görüşmelerin 5. oturumu yapılırken, KESK Genel Merkezi’nin almış olduğu karar doğrultusunda tüm işyerlerinde toplusözleşme talebiyle eylem yapıldı.


Hükümet ile kamu sendikaları arasında süren toplu görüşmelerin 5. oturumu yapılırken, KESK Genel Merkezi’nin almış olduğu karar doğrultusunda tüm işyerlerinde toplusözleşme talebiyle eylem yapıldı. Yurt genelinde bir saat iş bırakan emekçiler, taleplerinde ısrarlı olduklarını duyurdular.
Ankara’da BES Ankara 1 No’lu Şube üyeleri, Çalışma Bakanlığı önünde toplandılar. Toplusözleşme taleplerini dile getiren BES üyeleri, otobüslerle kitlesel basın açıklamasına katılmak üzere Sakarya Caddesi’ne geldiler.
TİS TALEBİNE ABLUKA
Mamak Belediyesi’nde iş bırakan Tüm Bel-Sen 2 No’lu Şube üyesi emekçiler de davullu zurnalı eylemlerinin ardından toplusözleşme taleplerini belediye başkanlığına ilettiler. Eylemin ardından emekçiler, Çankaya Belediyesi’ne kadar yürüdüler. Burada diğer şube ve işyerlerinden Tüm Bel-Sen üyeleri ile bir araya gelen emekçiler, ortak açıklamaya katılmak için Sakarya Caddesi’ne yürümek istediler. Polisin yürüyüşe izin vermek istememesi üzerine kısa bir arbede yaşandı. Aralarında KESK Genel Başkanı Sami Evren’in de bulunduğu kitleyi bir süre abluka altına alan polis, daha sonra “kaldırımdan yürümek” koşuluyla Tüm Bel-Sen üyelerine izin verdi.
Tüm Bel-Sen Ankara 1 No’lu Şube üyeleri de Hipodrom’da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde toplanıp, basın açıklamasıyla işverenlerini toplusözleşmeye çağırdı, daha sonra ortak eylemin yapılacağı yere katıldılar.
Sakarya Caddesi’nde bir araya gelen KESK’liler, “Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız”, “İşçi memur el ele, genel greve” sloganları attılar. Burada konuşan KESK Genel Başkanı Sami Evren, toplu görüşmelerin “sohbet toplantıları”nın ötesine geçmediğini söyledi.
YÜZDE 5-6 SORUN ÇÖZMEZ
Kamu emekçilerinin ekonomik sorunlarının yüzde 5-6 oranındaki ücret zamlarıyla çözülemeyeceğini ifade eden Evren, 22 Temmuz 2007 genel seçiminden bu yana emekçilerin alım gücünün yüzde 40 gerilediğini dile getirdi. Kamu emekçilerinin yüzde 95’inin yoksulluk sınırının altında gelire sahip olduğunu vurgulayan Evren, bu nedenle tüm emekçi ve emeklilere 1500 TL temel ücret talep ettiklerini bildirdi. Tüm işsizlere açlık sınırının üzerinde yurttaşlık ücreti ödenmesini ve işsizlerin eğitim, sağlık ve enerji giderlerinin devlet tarafından karşılanmasını isteyen Evren, ülkenin kaynaklarının eğitime, sağlığa, emekçilere değil, şirketleri kurtarmaya ve savaşa gittiğini söyledi. Grevli toplusözleşme hakkının sendika hakkından ayrı düşünülemeyeceğini kaydeden Evren, hükümete “Toplusözleşme hakkımız vardır, siz gasp ediyorsunuz. Grev hakkımız vardır, siz yok sayıyorsunuz” diye seslendi.
GREVE HAZIR OLUN!
İstanbul’da Çapa Tıp Fakültesi’nde 1 saatlik iş bırakma eylemi yapan SES Aksaray Şube üyeleri, hastane bahçesinde alkış ve sloganlarla yürüyüş yaptılar. Yürüyüşün ardından monoblok binası önünde açıklama yapan SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydilli, kamu emekçilerine çağrı yaparak, “Toplu görüşme sürecine sıkışmış bir mücadele yerine eylül ayından itibaren başta TİS ve grev hakkının tanınması için, insani çalışma koşulları ve emeğin hakkını alabilmek için greve hazırlanalım” dedi. KESK İstanbul Şubeler Platformu adına söz alan Eğitim Sen 7 No’lu Şube Başkanı Azim Şamiloğlu, emekçilerin sefaletten kurtulmasının yolunun, herkese onurlu bir yaşam ve insanca bir ücret mücadelesinden geçtiğini bildirdi.
Şişli Etfal Hastanesi’nde yapılan eylemde ücretsiz kreş ve ücretsiz servis talebi dile getirildi. Konferans salonu önünde bir araya gelen SES üyeleri, sözleşmeli tüm personelin kadroya alınması ve özelleştirmelerin durdurulması çağrısında bulundu. Burada konuşan SES İşyeri Temsilcisi Selma Ateş Yılmaz, hükümete çağrı yaparak hastanelerdeki personel açığının giderilmesini ve gelire göre vergi alınmasını istedi.
İzmir’de iş bırakarak Kemeraltı Vergi Dairesi önünde toplanan KESK üyeleri, taleplerini dile getirdiler. KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ali Kılıç, “Bugün hak gasplarına, toplu görüşme hukuksuzluğuna ve emekçileri sefalete mahkum eden politikalarınıza karşı 1 saat iş bırakıyoruz. Bu uyarıya kulak verin” dedi.


HER YERDE ALANA ÇIKILDI
Adana’da iş bırakma eyleminin ardından İnönü Parkı’nda bir araya gelen KESK üyeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu Adana il binasına yürüdü. Burada açıklama yapan SES Adana Şube Sekreteri Muzaffer Yüksel, toplu görüşmelerde bugüne kadar hiçbir somut adım atılmadığını dile getirdi.
Gaziantep’te ise oturma eylemi yapıldı. Defterdarlık binası önünde emekçiler adına açıklama yapan BES Şube Başkanı Aynur Ak, hükümeti sözleşme masasına çağırdı.
KESK Malatya Şubeler Platformu, Beydağı Devlet Hastanesi’nde eylem yaptı. Eyleme, hasta ve hasta yakınları da destek verdi. SES Şube Başkanı Hasan Kaldık, hastanelerin birleştirilmesinin özelleştirme adımı olduğunu ifade ederek, uygulamanın kaldırılmasını istedi. Platform adına konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Cengiz Karabay da TİS talebini yineledi.
Kamu emekçileri, Kocaeli’nde Büyükşehir Belediyesi önünde eylem yaptılar. Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Erdal Karakuş, taleplerinin kabul edilmesini istedi.
Diyarbakır KESK Şubeler Platformu üyeleri de 1 saatlik iş bırakarak Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı. Van’da ise Sanat Sokağı’nda bir araya gelindi. Eğitim Sen Şube Sekreteri Sinan Gündüz, kaynakların savaş yerine eğitim ve sağlığa harcanmasını istedi.


TAŞERON İŞÇİLERDEN DESTEK
SES Şişli Şubesi’nin Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaptığı eyleme, taşeron işçilerin katılımı dikkat çekti. Bir süredir ücretlerini alamayan ve sendikalaşma hakkı isteyen sağlık işçileri, kadrolu iş talebini dile getirdiler. Gazetemize konuşan işçiler, sigorta primlerinin de düzenli ödenmediğini belirttiler. Sağlık çalışanları adına basına açıklama yapan İşyeri Temsilcisi Semra Ustabaş da hükümetin, kamu emekçilerini ve sosyal haklarını görmezden geldiğine dikkat çekti. Semra Ustabaş, kamu emekçilerinin genel greve gideceğini açıklayarak yetkilileri uyardı.
(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
www.evrensel.net