‘Günlük’ kapatıldı ‘Demokratik Açılım’ çıktı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir ay kapatılmasına karar verdiği Günlük gazetesinin çalışanları, “Demokratik Açılım” isimli yeni bir gazeteyi yayın hayatına kazandırdı.


İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bir ay kapatılmasına karar verdiği Günlük gazetesinin çalışanları, “Demokratik Açılım” isimli yeni bir gazeteyi yayın hayatına kazandırdı.
“Bu gazete, Gündem gazetesinin başlattığı geleneği devam ettiren gazetelerin sonuncusu” diyen Genel Yayın Yönetmeni avukat Eren Keskin, “Gazete, daha önceki yayınlarda olduğu gibi Türkiye’nin kırmızı noktalarını eleştirmeye devam edecek” diyor.
TÜRKİYE İÇİN SINAV OLACAK
Demokratik Açılım gazetesi, dün yayın hayatına başladı. Keskin, gazetenin ortaya çıkış sürecini şöyle anlattı:
“Gündem gazetesi çıktığı günden itibaren devletin baskılarıyla karşılaştı. Bombalandı, yazarları öldürüldü, tutuklandı, kapatıldı. Bu geleneği bir insan hakları savunucusu olarak çok önemsiyorum. O nedenle tam da demokratik açılım’dan bahsedilen bu dönemde, Günlük’ün kapatılmasının üzerine bu geleneği devam ettirecek yeni bir gazete çıkartmaya karar verdik.”
“Yayın yönetmenliğini hem dayanışma hem de bu yolda hayatını kaybeden tüm gazetecilerin anısı için kabul ettiğini” belirten Keskin, şöyle devam etti:
“Gazetenin ironik bir adı var. Bu, Türkiye’yi yönetenler açısından bir sınav olacak. Gerçekten bir açılım süreci var mı, yoksa Günlük’ün başına gelenler bu gazetenin başına da gelecek mi, göreceğiz.”
Dünkü manşetini “Yugoslavya Hıyarının Sırrı” olarak atan gazete, Kenya’daki 1 Eylül Dünya Barış Günü hazırlıklarına(!) yer vermiş. “Demokratik Açılım”ın dünkü sürmanşeti ise şöyleydi:
“Marko Paşa’ya selam, sansüre devam. Sansür istiyoruz!” Haberin yanında Günlük gazetesinin görseli bulunuyor.
Hemen altına düşülen notta ise şöyle denilmiş: “Kapatılmazsak ‘ciddi’ bir gazete çıkartmayı düşünüyoruz.”
Günlük gazetesi, Toronto Üniversitesi Yakındoğu ve Ortadoğu Medeniyetleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Amir Hassanpour’un bir yazısı ve bazı haberler gerekçe gösterilerek 1 aylığına kapatılmıştı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi cuma günü verdiği kararda, Terörle Mücadele Kanunu’nun 7/2. maddesine dayanarak, yazıların “örgüt propagandası” içerdiğini söylemişti.
www.evrensel.net