zama zingo

 • * CNBC-e izlerken uyuyakalmanın uykuda İngilizce öğrenmeye bir yararı olmadığı tespit edildi. Bunu yapanları tanıyorum, bir faydasını göremediler.


  * CNBC-e izlerken uyuyakalmanın uykuda İngilizce öğrenmeye bir yararı olmadığı tespit edildi. Bunu yapanları tanıyorum, bir faydasını göremediler. Görebildikleri tek fayda, döviz kurunu etkileyen acayip gelişmelerle ilgili bilgileri, sabah uyanmaya yakın duydukları için kolayca öğrenmek. Ama Salı günleri petrol borsası açıklanıyormuş da, çarşambanın Amerikan borsasına o etki edermiş, normal adamın kolay kolay işine yarayacak bilgi değil.
  * Flash TV açık uyuyakalmaya çalışan insan tanıyorum. Televizyonda ne var ne yok diye takip ederken, çok acayip çevre edinmişim haberim yok. Flash TV’de uyuyakalmanın bilinçaltına etkileri araştırmam sürüyor. Sonuç alınca ilk size haber vereceğim.
  * 1 Kadın 1 Erkek’in yılın en orijinal programı olduğunu iddia ederken, “yabancı bir formattan kopya” ifadesini kullandığım için bir düzeltme geldi. Yapım şirketi yetkilileri diyor ki, dizi, aynı isimli, yani “Un gars une fille” adında Kanada yapımı bir dizinin telifi ödenen bir uyarlaması. Telif ödemeden kopya edilen birçok program var, bu onlardan değil, diyorlar.
  Hem düzeltmiş, hem bilgi vermiş olalım. Diyaloglar da büyük ölçüde Kanada yapımı dizinin diyaloglarıymış ama doğrudan çeviri değil uyarlama olmasına özellikle dikkat ediyorlarmış.
  ÇAĞDAŞ GÜNERBÜYÜK
  www.evrensel.net