‘Kayıp 2 ceset kimsesizler mezarlığında’ iddiası

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Arıklı (Huseynık) köyünde 1994 yılında 2 kişinin, JİTEM tarafından öldürülerek yol kenarına atıldığı; cesetlerin kimsesizler mezarlığına gömüldüğü iddia edildi.


Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Arıklı (Huseynık) köyünde 1994 yılında 2 kişinin, JİTEM tarafından öldürülerek yol kenarına atıldığı; cesetlerin kimsesizler mezarlığına gömüldüğü iddia edildi.
1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerin üssü olarak bilinen Diyarbakır ve ilçelerinde her gün kimsesizlere ait yeni mezarlar ortaya çıkıyor. Bunlardan bir tanesi de Lice Kimsesizler Mezarlığı’nda bulunan 2 kişiye ait mezar. 15 yıl sonra konuşan görgü tanıkları, JİTEM tarafından öldürülerek yol kenarına atılan 2 kişinin günlerce yerde kaldıktan sonra belediye işçileri tarafından Lice Kimsesizler Mezarlığı’na gömüldüğünü iddia etti. Cesetleri gömen belediye işçilerinden Ahmet Baygeldi, 1994 yılında, askerlerin belediyeye haber vererek Arıklı köyünde (Huseynık) yol üzerinde bir cesedin olduğunu ve bunu götürüp gömmelerini istediğini ifade etti. 2 belediye işçisiyle tarif edilen yere vardıklarında, Hamza Haran adlı köylünün cesediyle karşılaştıklarını belirten Baygeldi, cesedi traktörle Arıklı köyüne götürdüklerini, ardından Lice’ye dönerken tekrar askerlerin kendilerini arayarak aynı yol üzerinde 2 cesedin daha olduğunu ve bunları da götürüp gömmelerini istediklerini ifade etti. Askerlerin tarif ettiği Arıklı köyü Lice-Diyarbakır yolunun kesiştiği yere gittiklerini ve yerde 2 cesetle karşılaştıklarını söyleyen Baygeldi, cesetlerde işkence izleri olduğunu ve uzun süre bekletildikleri için çürüdüklerini kaydetti.
FETHİ YILDIRIM’A AİT OLABİLİR
Cesetlerin günlerce yerde kaldığını ve askerlerin, cesetleri gömmek isteyen köylülere izin vermediğini söyleyen Baygeldi, “Tahminen 30-35 yaşlarında sivil giyimli iki ceset ile karşılaştık. Cesetler kısmen çürümüştü. İki belediye çalışanı cesede yaklaşmaya cesaret edemedi. Jandarma da olay yerinde hiçbir inceleme yapmadan öyle duruyordu. Kimse yardım etmeyince iki cesedi tek başıma sırtlayıp traktörün römorkuna yerleştirdim. Cesetleri Lice Belediyesi’nin garajına getirdik. Dini vecibelerini yerine getirmeye çalışırken jandarma bizi engelledi. Dini vecibeleri yerine getirmeden cesetleri traktör ile YİBO’nun kimsesizler mezarlığına getirdik. Burada belediyeye ait kepçe ile kazılan mezara iki cesedi yan yana koyarak, elbiseleriyle birlikte defnettik” dedi.
Cesedi gören ve isminin açıklanmasını istemeyen köylülerden M.E. de, günlerce yerde bekletilen cesetlerden birinin 1994 yılında JİTEM tarafından kaçırılarak öldürülen Fethi Yıldırım adlı vatandaşa benzediğini söyledi. Cesetleri gören Nesibe Haran adlı köylü de, aynı bilgileri vererek cesetlerden birinin Fethi Yıldırım’a çok benzediğini belirtti. Cesetleri gören 4 görgü tanığına gösterdiğimiz Yıldırım’ın fotoğrafını gören köylüler de cesetlerden birinin Yıldırım’a çok benzediğini kaydettiler. Cesetleri gömen belediye işçileri, cesetlerin Lice merkezdeki YİBO’nun kimsesizler mezarlığının batı tarafının son sırası ve güneyden 2. ve 3. sıradaki mezarda gömülü olduğu bilgisini verdi.
(Diyarbakır/DİHA)
Sertaç Kayar
www.evrensel.net