Memura yüzde 2 dayatması

Hükümet memurlardan sır gibi sakladığı zam teklifini 6. oturumda açıkladı. Memur maaşlarına ilk altı ay yüzde 2, ikinca altı ay için de yüzde 2 zam veren hükümet bunun son rakam olduğunu söyledi.


Hükümet memurlardan sır gibi sakladığı zam teklifini 6. oturumda açıkladı. Memur maaşlarına ilk altı ay yüzde 2, ikinca altı ay için de yüzde 2 zam veren hükümet bunun son rakam olduğunu söyledi.
Hükümet ile memur konfederasyonları arasında 2 milyonu aşkın kamu emekçisini ilgilendiren toplu görüşmelerin 6. oturumu, Başbakanlık merkez binada gerçekleşti. Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın başkanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıya Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ile Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu katıldı.
Toplantı girişinde açıklama yapan Gündoğdu, 2002’den beri memur maaşlarına yapılan zamlar nedeniyle Hazine’nin alacaklı olduğu yönündeki değerlendirmelerini eleştirdi. Memur maaşlarına zammın kaynağına ilişkin tartışmalara değinen Gündoğdu, “Bizim sorunumuz değil, kaynağı bulması gereken hükümettir” dedi.
Toplantıda farklı statüde çalışanlarla, özelleştirmeyle başka kurumlara gönderilen memurların durumu ele alındı. Hükümet zam teklifini yine son ana bıraktı. Hükümet ilk altı ay için yüzde 2, ikinci altı ay için de yüzde 2 önerdi.
ENFLASYONUN ALTINDA
Toplantı sonrası açıklama yapan Memur-Sen Başkanı Gündoğdu, toplusözleşme ve grev hakkı, maaşlara yapılacak artış, eş yardımı ve ek ödeme gibi önemli konularda anlaşamadıklarını söyledi. Gündoğdu, teklif edilen yüzde 2+2’nin Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon beklentisinin altında olduğunu belirtti. Yaşananları “İmza atmamamız için açık bir davet var” diye nitelendiren Gündoğdu, bunun dışında 17 maddede üzerinde anlaştıklarını duyurdu. “Aile yardımın 2 çocuk sınırlandırılması kaldırıldı, emekli yollukları 500 TL’den 700 TL’ye çıkartıldı” diyen Gündoğdu, özlük hakları ile ilgili 18 madde üzerine de çalışma yapılacağını ifade etti.
HAYINLIK
Hükümetin nüfusun yüzde 1’ini oluşturan iş adamları için tereddütsüz 54 milyar TL ayrıldığını dile getiren Kamu Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, 20 milyon nüfusu besleyen kamu çalışanları için ise 2.7 milyar liranın çok görüldüğüne dikkat çekti. Akyıldız, “Bunun adı acımasızlıktır, adaletsizliktir, hayınlıktır” dedi.
SON RAKAM
Konfederasyon başkanlarından sonra basının karşısına geçen Bakan Yazıcı kriz koşullarında ancak 2+2 zam önerebildiklerini iileri sürdü. Yazıcı “Başbakanla görüşecek misiniz?” sorusu üzerine ise “Beni Başbakan görevlendirdi. Başbakan ve Bakanlar Kurulu adına hareket ediyorum. Tabi ki ilgili bakanlarla istişare ettik. Bu son rakamdır” dedi. Taraflar bugün saat 14.00 da tekrar bir araya gelecekler. (ANKARA)
www.evrensel.net