ÇOCUKLAR İÇİN ADALET ÇAĞRICILARI GÜL’LE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları” temsilcilerini kabul etti. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabule, oyuncu Derya Alabora, oyuncu ve yönetmen Mehmet Atak, avukat Mehmet Uçum...


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Çocuklar İçin Adalet Çağrıcıları” temsilcilerini kabul etti. Çankaya Köşkü’nde basına kapalı gerçekleşen kabule, oyuncu Derya Alabora, oyuncu ve yönetmen Mehmet Atak, avukat Mehmet Uçum, yazar Yıldız Ramazanoğlu ve gazeteci Balçiçek Pamir katıldı. Kabul, yaklaşık 45 dakika sürdü.
Mehmet Atak, görüşmenin ardından Köşk’ten ayrılırken yaptığı açıklamada, Türkiye’de 3 bine yakın çocuğun Terörle Mücadele Kanunu kapsamında mağdur olduğunu ifade ederek, kendilerinin bu konunun çözümü için bir araya gelmiş, yaklaşık 5 bin 200 kişilik bir girişim olduklarını anlattı.
Avukat Mehmet Uçum da Terörle Mücadele Kanunu yürürlüğe girdikten sonra böyle bir konunun gündeme geldiğini belirterek, mevcut koşullarda konunun daha çok Güneydoğu coğrafyası ve Kürt sorunu ile bağlantılı olarak ele alındığını ifade etti.
BİR AN ÖNCE DEĞİŞİKLİK YAPILSIN
Uçum, “Bu, Türkiye’nin bütün çocuklarını ilgilendiren bir sorun. Dolayısıyla bu sorunun ‘demokratik açılım’ ya da ‘Kürt açılımı’ içerisinde bir boyut olarak ele alınması yetersizdir. O tartışmalı alanda tutulması yanlıştır. Bunun ondan bağımsız olarak ele alınması, Terörle Mücadele Kanunu’nun 6. maddesinde ve Türk Ceza Kanunu’nun 223/6 maddesinin çocuklar yönünde uygulanmamasına yönelik olarak değişikliklerin bir an önce yapılması gerekir” diye konuştu.
Yeni yasama yılında TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’den de randevu talep edeceklerini bildiren Uçum, 1 Eylül’de İstanbul’da “Barışın Adı Çocuk” adlı bir etkinlik düzenleyeceklerini söyledi. (ANKARA)
www.evrensel.net