İhmal kurbanı oldular

Ankara-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, Bilecik-Bozüyük arasında Karaköy mevkiinde iş makinasıyla çarpıştı. Kazada 5 kişi ölürken, içlerinde durumları ağır olanların da bulunduğu 21 kişi yaralandı.


Ankara-İstanbul seferini yapan Cumhuriyet Ekspresi, Bilecik-Bozüyük arasında Karaköy mevkiinde iş makinasıyla çarpıştı. Kazada 5 kişi ölürken, içlerinde durumları ağır olanların da bulunduğu 21 kişi yaralandı. Kazaya ise duble yol inşaatı çalışmasının neden olduğu ortaya çıktı.
ÖNLEM ALINMAMIŞ
Birleşik Taşıma Çalışanları Sendikası İstanbul Şube Başkanı Hasan Bektaş, tren kazasının göz göre göre geldiğini belirti. Bektaş, 2 yıl önce yapımına başlanan duble yolun Bilecik-Adapazarı tren raylarına paralel gittiğini belirtti. Duble yol çalışmasını yapan Karayolları yetkilileri ve ilgili firmanın bu kazadan sorumlu olduğunu söyleyen Bekteş, ‘duble yol çalışmasının yapıldığı yerde Karayolları ve ilgili firmanın hiçbir önlem almadan çalışmalarını sürdürdüklerine’ dikkat çekti. 2 gün önce kazanın olduğu yerden geçtiğini söyleyen Bektaş, kepçenin tren rayı üzerinden rahatlıkla gelip geçtiğini kaydetti. Baktaş, “Yolun virajlı olduğu yerde görüş açısı yer yer 30-40 metreye kadar düşüyor. Önlem almazsanız böyle kazalara davetiye çıkarırsınız” dedi.
FİRMA VE KARAYOLLARI SORUMLU
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, mesleki eğitimin gerekliliğini savundu. Türkiye, 24 Avrupa ülkesi arasında demiryolu taşımacılığı açısından sonuncu. Bozüyük’te beş kişinin öldüğü kazaya, hükümetin seçim propagandası olan “duble yol”da çalışan iş makinesi sebep oldu.
Gökçe, “Bozüyük’te meydana gelen tren kazasından, demiryoluna giren iş makinasını çalıştıran müteahhit firma sorumlu ise onun yetkilisi Karayolları Müdürlüğü ise onun yetkilisi olarak birinci dereceden sorumlu. Çünkü tecrübesiz ve yetkisiz birini vincin başına geçirmişler” dedi.
“Ortada büyük bir ihmal söz konusu. İş makinesinin tren yolundan geçmesi kabul edilemez. Görüyoruz ki diploma ya da ehliyet sahibi olmak yeterli değil, meslek içi eğitimin sürekli olması gerek” diyen Gökçe, önce operatörü çalıştıran yetkilinin sorumlu olduğunu söyledi.
EMANETÇİYMİŞ
TCDD Genel Müdürlüğü, karayolu inşaatında çalışan paletli iş makinesinin “hemzemin geçidi olmayan bölgede demiryolu hattına izinsiz ve kontrolsüz girmesi sonucu kazanın meydana geldiğini” açıkladı.
Ağır yaralanan kepçe operatörü, tatile çıkan deneyimli vinç operatörü arkadaşının yerine 10 gün önce işe başlamıştı. Kepçe operatörü Mehmet Sait Yılmaz’ın mesai arkadaşı Kadir Dendiz, “Kepçenin sahibi 1 ay önce Libya’dan gelen Yılmaz’a tatile çıkacağını, yerine 10 gün çalışmasını istedi. Yılmaz, sevdiği arkadaşını kıramadı, teklifini kabul etti. Yılmaz yaklaşık 10 gün çalıştı” dedi.


KARAYOLU TERCİHİ DOĞRU DEĞİL
Geçen aylarda Makine Mühendisleri Odası (MMO) yayınladığı “Ulaşımda Demiryolu ve Oda Raporu”nda, Türkiye’de demiryolu yapımının gerilediğini, karayolu taşımacılığının ilerlediğini belirterek; “Türkiye gibi otomotiv ve petrolde dışa bağımlı bir ülkenin karayolu taşımacılığına ağırlık vermesini anlamak mümkün değil” diyerek ulaşım politikalarını eleştirmişti.
Mevcut demiryollarının yüzde 41.5’i cumhuriyetin ilanından önce, yüzde 40.5’i de 1923-1950 döneminde yapıldı. 1950’den günümüzeyse toplam 1981 km demiryolu yapıldı ve böylece 1950 yılı itibariyle 9 bin 24 km olan toplam demiryolu hattı uzunluğu 2008’in sonunda 11 bin 5 km oldu. AKP Hükümeti’nin seçim propagandalarından biri de “duble yollar” inşa etmekti. (BOZÖYÜK)
www.evrensel.net