EMEP: Ankara’da belediyecilik iflas etmiştir

Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararını 1 kuruşluk indirimle geçiştirmesine tepki gösterdi.


Emek Partisi (EMEP) Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mahkeme kararını 1 kuruşluk indirimle geçiştirmesine tepki gösterdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’i, halkla alay etmek anlamına gelen uygulamadan vazgeçerek mahkeme kararını uygulamaya çağıran Gürkan, “Ankara halkının beklentisi, ulaşıma yapılan zamların geri alınması ve halktan alınan kaynakların halk için kullanılmasıdır” dedi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin, mahkemenin 2008 yılında ulaşım ücretlerine yapılan yüzde 41.6 oranındaki zammı iptal eden kararını uygulamamasına tepkiler sürüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan EMEP Ankara İl Başkanı Selma Gürkan, Ankara’da ulaşımdan trafik düzenlemesine, yaya alanından su ve gaz hizmetlerine kadar belediyeciliğin iflas ettiğini vurguladı. Yerelde halka kamu hizmeti vermenin aracı olan belediyelerin, tamamıyla ticari işletme anlayışıyla yönetildiğini belirten Gürkan, gelinen noktanın, zaten ekonomik krizin yükü sırtına yıkılmış olan yoksul emekçileri daha da mağdur ettiğini söyledi.
KOMEDİYE DÖNÜŞTÜ
Gürkan, ulaşım hizmetlerine yapılan zammın mahkeme kararı ile iptal edilmesine karşın, belediyenin karara uymak adına 1 kuruşluk indirime gitmesini şu sözlerle değerlendirdi: “Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara halkı ile alay edercesine 1 kuruşluk indirime giderek belediyecilik işini komediye çevirmiştir. Şimdi ulaşım zammına ve yapılan 1 kuruşluk indirimlere tepki gösterenleri ise hesap bilmezlikle suçlayarak, önümüzdeki aylarda ulaşıma zam yapılacağının da haberini vermektedir. Aynı manzarayı doğal gaz zamlarında, sayaç ücretlerinin geri ödenmesinde ve su kesintileri döneminde de yaşamıştık. Yerel seçimlerde yaşanan polemiklerin etkisi geçmiş ve partisinde sarsılan yerini sağlama almış olsa gerek ki, Sayın Gökçek, son günlerde şovlarıyla yeniden medya piyasasına çıkmıştır.” (ANKARA)
www.evrensel.net