nevsal-i nisvan

Emine Seher Ali 29 Nisan 1913 tarihinde “İş Görebiliriz” başlıklı yazısında, iş hayatına nasıl girileceği, ne tür işleri, nasıl yapacakları konusuna açıklık getirmiş, maddi destek için para toplayıp aile sandığı ya da banka gibi kurumlar oluşturulmasına dikkat çekmiştir:


İlk banka girişimi…
Emine Seher Ali 29 Nisan 1913 tarihinde “İş Görebiliriz” başlıklı yazısında, iş hayatına nasıl girileceği, ne tür işleri, nasıl yapacakları konusuna açıklık getirmiş, maddi destek için para toplayıp aile sandığı ya da banka gibi kurumlar oluşturulmasına dikkat çekmiştir: “Çalışmaya karar verelim. Bir kere karar alırsak yapacak şeyler bulunur. Ne yapmalı mı? Birleşelim, istişare edelim. Para toplayalım. Elde para olunca yapılmayacak bir iş yoktur. İlk toplanacak para ile bir aile sandığı, küçük bankamsı bir müessese meydana getirelim. Hem ihtiyacımızı yine kendimiz def ederiz. Hem de paramız çoğalır, ecnebilerden yakamızı kurtarırız. Bir dokuma makinesi, küçük bir tezgah on iki liradır. İsterse daha fazla olsun. Yirmi aile birleşerek on tane alsa, işte bir iş! Ne kadar küçükten başlanırsa büyümek o kadar çok olur.” Bunlar için bir derneğe ihtiyaç olduğu da vurgulanır. Derneğin en az 100 bin kadın üyesi olmalıydı. Ülkenin her tarafına şubeler açılmalıydı. Bu dernekler sayesinde, küçük işletmelerden büyük fabrikalara geçişte işgücü ve örgütlenme açısından kolaylık sağlanacaktı.
Bu yıllarda Atiye Şükran Hanım gibi, matbaa işiyle uğraşan kadınlar da vardı. Atiye Şükran Hanım, ticaret yapmak için ille de çok paraya gerek olmadığını, 250 mecidiye ile on kadının bir araya gelip içlerinden birini reise seçerek bir işletme kurabileceklerini, bu iş için altı ay boyunca ayda 2’şer mecidiye toplamanın yeterli olabileceğini belirtmişti. 8 Haziran 1936 yılında kadınların çalışma hayatında önemli düzenlemelerin yapıldığı iş kanunu yürürlüğe girdi.
Ağustos 1990’da, evli kadının çalışma hakkını kocanın iznine bağlayan Medeni Yasa’nın 159’uncu maddesinin değiştirilmesi için imza kampanyası başlatıldı. 5 bin bildiri dağıtıldı. 2500 imzalı dilekçe Anayasa Mahkemesi’ne gönderildi. 29 Kasım 1990 yılında bu madde anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulunarak Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. O tarihten beri kadınlar artık koca iznine bağlı olmaksızın çalışabiliyorlar.
(Petrol-İş Sendikası Kadın Dergisi,
Nisan 2004,sayı 8)
www.evrensel.net