Afganistan’da gerginlik artıyor

Afganistan’da 20 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçiminin oy sayımı halen sürerken, ikinci bir dönem görevde kalmak isteyen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ana rakibi, sandıklara geniş çapta hile karıştığı yönünde...


Afganistan’da 20 Ağustos’ta yapılan devlet başkanlığı seçiminin oy sayımı halen sürerken, ikinci bir dönem görevde kalmak isteyen Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai’nin ana rakibi, sandıklara geniş çapta hile karıştığı yönünde yeni iddialarda bulundu.
Eski Dışişleri Bakanı olan Abdullah Abdullah, birçok yerde oy sandıklarının Karzai’ye damga basılmış pusulalarla doldurulduğunu ileri sürdü. Abdullah, ülke çapında devlet eliyle seçimlere büyük boyutlarda yolsuzluk karıştığını söyledi.
Yolsuzluk ve hile iddialarını araştıran bağımsız Seçime İlişkin Şikayetler Komisyonu, doğruluklarının kanıtlanması halinde seçim sonucunu etkileyebilecek 550’den fazla şikayette bulunulduğunu açıkladı. Komisyonun sözcüsü, oy kullanma ve sayım işlemleriyle ilgili olarak 2 binden fazla şikayette bulunulduğunu söyledi. Sözcü, şikayetlerin yüzde 83’ünün gözden geçirildiğini, sonuca etki edebilecek olmaları nedeniyle 567’sine öncelik tanındığını kaydetti.
OY SAYIMI ÇOK YAVAŞ SÜRÜYOR
Oy sayımı, yavaş yavaş ilerlerken, şu ana kadar sandıklardan çıkan sonuçlar Karzai’nin önde gittiğini gösteriyor. Fakat muhalif aday Abdullah, adil ve özgür seçimler yaşanmış olsaydı, kısmi sonuçların kendisini birinci konuma getireceğine inandığını söylüyor.
Afganistan yasalarına göre birinci turda devlet başkanlığını garantileyebilmek için oyların en az yüzde 50’sini almak gerekiyor. Şayet hiçbir aday bu barajı geçemezse, Afganistan ekim ayında ikinci tur seçimlere gidecek.


ÇATIŞMALAR VE SALDIRILAR DEVAM EDİYOR
Hükümet ve muhalefet kanadı arasında seçim yolsuzluğu tartışması sürerken, Taliban militanları, asker ve sivilleri hedefleyen yeni saldırılarda bulundu. Host vilayetinde, terörle mücadele operasyonlarının şefi Feyyaz Han, bir grup silahlı militan tarafından öldürüldü. Yetkililer, Han’ın, evine gittiği sırada pusuya düşürüldüğünü, militanlarla Han’a eşlik eden güvenlik kuvvetleri arasında çatışma çıktığını ve operasyon şefinin bu sırada öldürüldüğünü söyledi. Çatışmada bir militanın öldürüldüğü, bir militanın da yaralandığı kaydedildi.
Güneyde yer alan Helmand, Kandahar ve Zabul bölgelerinde de çatışmalar yaşandı; saldırılarda, ölenler olduğu bildirildi. Sınırın öte yakasında, Pakistan topraklarında ise Taliban’a karşı yürütülen operasyonda 6 militanı öldürdüklerini açıklayan Pakistan ordusu, Svat Vadisi’nde intihar bombacılarının eğitildiği bir kampı saldırı helikopterleriyle imha ettiğini söyledi. Vadide düzenlenen intihar saldırısında ise 12 kişinin öldüğü bildirildi. Yetkililer, polis adaylarının eğitim aldığı karakolda düzenlenen saldırıda birçok kişinin de yaralandığını söyledi. Bölge yetkilisi Mian İftikhar Hüseyin, saldırganın, polis adayı kılığına girerek eğitim alanına geldiğini ve burada kendisini havaya uçurduğunu belirtti.


İNGİLTERE’NİN YENİ AFGAN STRATEJİSİ
İngiltere başbakanı Gordon Brown, Afgan savaşına İngiltere halkının desteğinin düştüğü bir dönemde, Afganistan’ın Helmand vilayetindeki İngiliz askeri üssünü ziyaret etti. Brown, Afganistan savaşıyla ilgili yeni bir strateji açıkladı. Brown’ın stratejisine göre, Taliban’ın ılımlı kanatlarıyla görüşülecek ve Afgan ordusu, NATO askerlerinin yerini almak için hızlı bir biçimde eğitilecek.
Helmad’daki diplomatik kaynaklar, İngiltere’nin bu çabalarının büyük ölçüde işe yarayabileceğini söyledi. Helmand’daki üst düzey bir İngiliz diplomat, “Taliban’ın büyük bir bölümünün gündeminde savaş yok. Bu kısımlar taktiksel nedenlerle savaşıyor” dedi. Önceki gün bir İngiliz askerinin daha ölmesiyle, İngiltere’nin Afganistan’daki asker kaybının 208’e çıktığının hatırlatılması üzerine Brown, 2009 yazının kendileri için en zorlu yaz olduğunu kabul etti ve bu ülkedeki İngiliz askerleri için daha fazla zırhlı araç ve bomba imha timleri göndereceğini söyledi. Brown, özel eğitimli 200 İngiliz askerinin daha önümüzdeki günlerde Afganistan’a gönderileceğini söyledi.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net