‘Yangınlarda sabotaj kuşkusu arttı’

Son günlerde maden alanlarının bulunduğu Kazdağları’nda çıkan yangınlarla ilgili basın açıklaması yapıldı. Edremit’in Zeytinli beldesinde, Körfez Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından yapılan açıklamaya, Emek Partisi...


Son günlerde maden alanlarının bulunduğu Kazdağları’nda çıkan yangınlarla ilgili basın açıklaması yapıldı. Edremit’in Zeytinli beldesinde, Körfez Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri tarafından yapılan açıklamaya, Emek Partisi Altınoluk Belde Örgütü ve Zeytinli Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de katıldı.
Yaklaşık yüz kişinin katıldığı eylemde konuşan Hanifi Şahin, “Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarıyla durdurulan ormanlık alanlardaki madencilik faaliyetlerinin, Bakanlar Kurulu kararıyla yeniden başlamasının ardından çıkan bu yangınlar, kuşkularımızı artırmıştır” dedi. Beş altı yıldır yoğun bir biçimde altın madeni şirketlerinin bölgede altın arama ruhsatı almış durumda olduğuna dikkat çeken Şahin, “Yine bölgede yapılmak istenen Zeytinli Barajı ile diğer barajlar ekolojik dengeyi bozmakta ve madenci şirketleri maden çalışmaları için bu barajlardan su ihtiyacını gidermek istemektedirler. Tıpkı Havran Barajı’nın Küçükdere Altın Madeni, Yortanlı Barajı’nın da Bergama-Ovacık Altın Madeni için yapıldığı iddiasında olduğu gibi” diye konuştu. Bütün verilerin yangınların sabotaj sonucu çıktığı şüphesini artırdığını söyleyen Şahin, bu yangınların diğer yangınlardan farklı olarak gece çıkması ve akşam hava karardıktan sonra farklı bölgelerde 3 km. arayla olmasının dikkat çekici olduğunu vurguladı.
Açıklamanın ardından yangın bölgesindeki Mehmetalan köyüne geçilip, oradaki köylülerle ve muhtarla bir süre sohbet edildi. Köy Muhtarı Metin Aktaş, kendilerinin de sabotajdan kuşkulandıklarını belirtti.(BALIKESİR)
www.evrensel.net