İkinci el değil çöp pazarı

Yolun resmi adı D-100 karayolu.“İstanbul”dan geliyorsanız artık ilçe olmuş Beylikdüzü solunuzda kalır, belde belediyesiyken mahalleye dönüştürülmüş Kıraç da sağda.


Yolun resmi adı D-100 karayolu.“İstanbul”dan geliyorsanız artık ilçe olmuş Beylikdüzü solunuzda kalır, belde belediyesiyken mahalleye dönüştürülmüş Kıraç da sağda.
Karşılıklı birbirlerini süzen bu iki yerleşim yeri, bir yolun iki tarafına düşmemiş elbet. Beylikdüzü orta ve üst sınıfların yaşadığı bir yerken, Kıraç’ta on binlerce işçi, binlerce fabrikanın çarkları arasında düşe kalka ayakta kalıyor. Caddenin bir yanındaki çöp konteynerlerinden çıkan kıyafetler, caddenin karşı tarafındaki Kıraç’ta üç kuruş maaşa yeni kıyafet alamayanlara satılıyor!
GECELERİ TOPLUYOR GÜNDÜZ SATIYOR
Hüseyin 29 yaşında. Kıraç’ta yaşıyor. Zamanında boya fabrikalarında, konfeksiyonlarda çalıştı. Yeri geldi hurda topladı. Bir fabrikada makine bakımı yaparken işten atıldı. İş bulamadı. Annesine bakması gerekiyordu. Geceleri çöpleri karıştırmaya, gece Beylikdüzü çöplerinden topladığı malzemeleri gündüz Kıraç’ta satmaya başladı.
Kıraç’ın en yoksul mahallesinde, Yenimahalle’nin bir kaldırımına seriyor ayakkabıları ve elbiseleri. Çocuk ayakkabıları, iş pantolonları, bluzlar, etekler... Çok azını yıkayabiliyor. Malum, suya da üst üste zam geldi. 1 lira ile 3 lira arasında satılan çöp artıklarını Kıraçlı yoksullar giyiyor. 15 saate kadar mesai yapan, kimi zaman işyerinde sabahlayan, sigortası geciken, aylarca maaş alamayan, primleri verilmeyen Kıraçlı işçiler ve aileleri giyiyor.
PAZARLIK YAPIYORLAR
Hüseyin derdini anlatıyor:
- İşsizlik beni bu hale getirdi. Makine bakımı yapıyordum. Bir senedir çalışıyordum son işimde. Rusya-Gürcistan savaşı çıkınca bizim TIR’lar gelemedi oradan, bizi de işten çıkardılar. Daha sonra iş aradım ama bulamadım.
- Neden yeni elbiseler satmıyorsun?
- Yeni elbise almaya durumum yok.
- Satabiliyor musun?
- Satıyorum. İhtiyacı olan gelir alır, ihtiyacı olmayan gider yeni elbise alır. Durumu olmayan arkadaşlar var, onlar alıyor...
- Ne alıyorlar genelde?
- İş elbisesi de alıyorlar, normal kıyafet de.
- Kaça satıyorsun?
- Mesela bayan kapri pantolon var 2 lira, iş elbisesi var 1 lira.
- Satışlar nasıl?
- Satışlar iyi Allah’a şükür. Günde 15-20 milyon para kazanıyorum.
- Pazarlık oluyor mu?
- Pazarlık yapan oluyor ama yine de alıyorlar, çok ucuz çünkü.
- Kaç saat çalışıyorsun?
- Akşam 7’den gece 3’e kadar çöpleri dolaşıyorum. Sabah 10’da da buraya tezgah açıp ekmeğimi çıkarmaya çalışıyorum.
- Çöpleri nereden topluyorsun?
- Beylikdüzü Migros arkası, belediye binasının orası. En iyi, kaliteli mallar buralardan çıkıyor
- Ya Kıraç’ın çöpleri?
- Fakirin yiyeceği ile zenginin yiyeceği ayrıdır. Birisi çöpten kazanıyor ekmeğini, diğeri oturarak kazanıyor.
(İstanbul/EVRENSEL)
Elif Görgü
www.evrensel.net