Tüzel: 1 Eylül mücadele günü olmalı

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “1 Eylül, barış, demokratikleşme ve özgürlük mücadelesinin yükseltildiği gün olmalıdır!” dedi.


Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Levent Tüzel, 1 Eylül Dünya Barış Günü ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “1 Eylül, barış, demokratikleşme ve özgürlük mücadelesinin yükseltildiği gün olmalıdır!” dedi.
EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel , 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutladı. 1 Eylül’ün 2. Dünya Savaşı’ndan sonra savaşa, ırkçılığa, faşizme karşı halkların barış, kardeşlik ve özgürlük içinde yaşamaları özlemiyle ilan edildiğini hatırlatan EMEP Genel Başkanı Levent Tüzel, 1 Eylül’de barış ve demokratikleşme talebiyle, halkların barış ve kardeşlik için mücadelenin içinde olduklarını kaydetti. Türkiye’de 25 yıldır süren çatışma ortamına karşı barış ve demokratik çözüm tartışma ve taleplerinin yükseldiği bir dönemde 1 Eylül’ün kutlanacağını belirten Tüzel, “Ancak Türkiye’yi yönetenler, halkımızın bu talepleri karşısında çözüm bulmaktan uzak bir tutumda ısrar ediyorlar. Yaşanan hareketli günlere rağmen barış ve demokratikleşme için atılan bir adım bulunmamaktadır. Demokratikleşme, iş, ekmek mücadelesi duyulmuyor. Kürt sorununda, hükümetin oyalama; muhalefet partilerinin ve TSK’nın, mevcut durum ve statüyü koruma tutum ve demeçleri devam ediyor” dedi.
EŞİT HAKLARA DAYALI KARDEŞLİK
1 Eylül’den iki gün önce gerçekleşen “30 Ağustos Zafer Bayramı” kutlamalarının, TSK’nın muhtıra benzeri tutumuna neden olduğuna dikkat çeken Tüzel, kutlamalarda yapılan gösterilerin, işçi ve emekçilerle Kürt halkının ve farklı inançlardan yurttaşların sorunlarına çözüm olmayacağına dikkat çekti. Ülkenin içinde bulunduğu işsizlik, açlık ve sefalete vurgu yapan Tüzel, “İftar çadırlarındaki kuyrukların bir tas sıcak çorba için uzadığını görüp, çözüm bulması gerekenler, eğitim ve sağlık sorunlarına yanıt bulması gerekenler, bu görüntülerle övünemezler” diye konuştu. “Türkiye demokratikleşmeli, Kürt sorunu barışçı ve demokratik çözüme kavuşturulmalıdır” diyen Tüzel, Kürt sorununun çözüme kavuşturulmaması nedeniyle yaşanan maddi ve manevi kayba dikkat çekti. AKP Hükümeti’nin sürdürdüğü “Demokratik Açılım” tartışmalarında atılmış bir adım bulunmadığını ifade eden Tüzel, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın hükümet adına yaptığı açıklamanın, bir kez daha bunu teyit ettiğini gösterdi. Barış ve demokratikleşme ve özgürlüğün halkların mücadelesi ile geleceğini belirten Levent Tüzel, “Türkiye’de demokratikleşmenin sağlanması, barışçı çözüm yolunun açılması, eşit haklara dayalı kardeşliğin tesis edilmesi için tüm Türkiye halkına, tüm işçi ve emekçilere büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir” şeklinde konuştu. Tüzel, parti olarak başta Bölge olmak üzere Türkiye’nin her tarafından barış, demokratikleşme ve özgürlük taleplerini yükselteceklerini kaydetti. Diyarbakır, İstanbul ve Tunceli’de yapılacak mitingler başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında yapılacak etkinliklerde EMEP’in yer alacağını belirten Tüzel, mücadeleyi yükseltme çağrısında bulundu.
(ANKARA)
www.evrensel.net