‘Bir yanlış tüm doğruları götürür!’

Üniversitelere kayıtların başlamasıyla birlikte gençlerin hâlâ potansiyel tehlike olarak görüldüğünü gösteren örnekler yaşanmaya başladı. Kayıtların yapıldığı üniversitelerde stantlar kuran polisler öğrencileri...


Üniversitelere kayıtların başlamasıyla birlikte gençlerin hâlâ potansiyel tehlike olarak görüldüğünü gösteren örnekler yaşanmaya başladı. Kayıtların yapıldığı üniversitelerde stantlar kuran polisler öğrencileri karşılaşabilecekleri ‘tehlikelere’ karşı uyarıyor. Polisin öğrencilere dağıttığı broşürün başlığı ise ilginç: “Bir yanlış tüm doğruları götürür.”
Yıl boyunca polisin başrolde olduğu öldürme, şiddet, işkence olaylarında ‘bunlar münferit olaylar’ açıklamaları yapıldığı düşünüldüğünde, polis kendisiyle ilgili doğrunun kalmadığını da itiraf etmiş oluyor. Uygulama aynı zamanda bir göz korkutma olarak da değerlendiriliyor.
DANIŞMA STANDI KURULDU!
Ege Üniversitesi Kampusu girişine stant kuran polis, öğrencilere içerisinde uyuşturucu ve terör gruplarının kurduğu tuzaklardan korunma yolları, öğrenci yurtlarının adres ile irtibat telefonları, ayrıca, kenti sokak sokak gösteren haritadan, tarihi yerleri tanıtan broşürlere kadar hazırlanan dosyayı veriyor.
Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü bünyesinde iletişimi ‘iyi’ olanlardan seçilen kadın ve erkek polis memurlarının görevlendirildiği stant, kayıtların bitiş tarihi olan 8 Eylül tarihine kadar kampusta olacak.
TUZAK PARANOYASI
Üzerinde, ‘Bir yanlış tüm doğruları götürür’ yazısının yer aldığı dosyalarda, ‘terör örgütü’ elemanlarının, örgütlerine eleman ya da sempatizan kazandırmak için uyguladıkları ‘tuzak’ yöntemlerinin tek tek anlatıldığı eğitim broşürlerinin yanı sıra, uyuşturucuyla mücadele bilgileri de yer aldı.
Klasöre ayrıca, öğrencilerin en büyük gereksinimleri olan yurtların adres ve irtibat telefonları, kenti sokak sokak gösteren harita ile tarihi yerleri tanıtan broşürler de konuldu. Bunun dışında polisler, kayıt parasını yatırmakta zorlanan öğrenciler için yardım bulmanın yanı sıra, aileleriyle de irtibata geçip ihtiyaçlarını gidermeye çalışacak. Öğrenciler gerek duymaları halinde de klasör içerisinde yer alan karttaki telefonlardan, kendileriyle ilgilenen polislerden yardım isteyebilecek.
Polisin kurduğu standı ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Azmi Telefoncu ise, terörle mücadelenin sadece polislerle olamayacağını, öğrencilerin de gerekli duyarlılığı göstererek hareket etmesi gerektiğini söyledi. (İZMİR)
www.evrensel.net