Bir tek annenin bile ağlamaması için…

Kadıköy’de binlerce kişi, bir kez daha ‘barış’ı haykırdı. Anneler ‘çocuklarımız ölmesin’ derken, babalar ‘savaş dursun’ dedi. Çocuklar da, polise taş attıkları gerekçesiyle dört duvar arasında büyüyen yaşıtlarının serbest...


Kadıköy’de binlerce kişi, bir kez daha ‘barış’ı haykırdı. Anneler ‘çocuklarımız ölmesin’ derken, babalar ‘savaş dursun’ dedi. Çocuklar da, polise taş attıkları gerekçesiyle dört duvar arasında büyüyen yaşıtlarının serbest bırakılması için yazdıkları dövizleri ellerinde taşıdı. Akan kanın durması için direnişteki Sinter Metal işçileri, İstanbul Tabip Odası, KESK Şubeler Platformu, Eğitim Sen ve daha birçok sendika da Kadıköy’deydi. Mitinge Barış Anneleri, Türkiye Barış Meclisi, EMEP, DTP, ÖDP, SDP ve ESP’nin de aralarında bulunduğu siyasi parti ve kitle örgütleri katıldı.
ÇOCUKLARA ÖZGÜRLÜK
Dünya Barış Günü için İstanbul’un birçok ilçesinden gelen binlerce kişi Kadıköy’de buluştu. Saat 12.00’de Tepe Nautilus önünde beklemeye başlayan kalabalık arasında kadınlar ve çocukların yoğunluğu gözlerden kaçmadı. Birbirinden renkli yöresel kıyafetleriyle mitinge gelen kadınlar, barış taleplerine dikkat çekmek için ise başlarına beyaz tülbentlerini örtmüşlerdi. Çocuklar da yöresel kıyafetleri ve rengarenk örtüleriyle, zafer işareti yaparak hapisteki yaşıtları için özgürlük istedi.Saat 13.00’te başlayan yürüyüşte talepler, atılan sloganlar ve taşınan dövizlerle dile geldi. Abdullah Öcalan’ın Kürt sorununun çözümü için muhatap alınmasını isteyen kalabalık, Kadıköy sokaklarını barış sloganlarıyla inletti. Kitlenin saat 14.00’te İskele Meydanı’ndaki miting alanına girmesiyle program başladı.
SAVAŞ ÖNCE BARIŞLARI, JİYANLARI GÖMDÜ
Mitinge katılan tüm çevreler adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Hatun İldemir, Türkiye’de savaşın 50 binden fazla can aldığını, 17 bininin de kuyularda, kalorifer kazanlarında, ıssız arazilerin kuytularında kaybedildiğini belirtti. “Her şeyin insanla başlayıp insanla bittiği bir inancın yeşerdiği topraklarda oldu bu” diyen İldemir, savaşın kadınları daha çok etkilediğine dikkat çekti. İldemir, “Çocuklarımıza ‘Barış’ ve ‘Jiyan’ adlarını koyarken, silahların konuşmadığı, dillerin yasaklanmadığı bir hayat düşlemiştik. Fakat savaş önce Barışları ve Jiyanları gömdü. Dağda bir tek gencin ölmemesi¸ bir tek annenin ağlamamasıdır, barış!” dedi. DTP Milletvekili Sebahat Tuncel, KESK Genel Başkanı Sami Evren ve Haluk Gergerin de birer konuşma yaptığı miting, müzik dinletisi ve halaylarla sona erdi.


Her yerde barış talebi
Dün ülkenin bir çok kentinde yapılan yürüyüş, basın açıklaması ve etkinlikte barış talebi dile getirildi.
Aydın’da bir araya gelen binlerce kişi Atatürk Parkı’na yürüdü. Parkın girişinde arama yapan polisin, ‘Özgür kimlik özgür önderlik demokratik özerklik’ pankartını içeri almak istememesi gerginliğe neden oldu. Girişte çıkan arbedede iki kişi yaralandı. “Demokratik Özerklik Demokratik Cumhuriyetle birlikte operasyonlar dursun, kanlar artık akmasın”, pankartının taşındığı mitingde, konuşan DTP İl Başkanı Ahmet Ergin, “Bu gün dünya barış gününde hükümete ve devlete sesleniyoruz: Bu halk artık sizin oyuncağınız değil, kendi iradesini ve kendi yol haritasını istiyor. Bu halk artık özgürleşmek istiyor” dedi. Miting, yerel sanatçıların müzik dinletisi ile çekilen halaylarla sona erdi.
DENİZLİ’DE YÜRÜYÜŞ
Denizli’de, Denizli Barış Girişimi tarafından Candoğan Parkı’nda Dünya Barış Günü etkinliği yapıldı. Türkçe ve Kürtçe dövizler taşıyıp, el ele tutarak Delikliçınar Meydanı’na kadar yürüyen kitle sık sık Türkçe ve Kürtçe sloganlar attı. ‘Barış, Adalet ve Demokrasi İstiyoruz’ pankartının açıldığı yürüyüşe çocukların katılımı da yoğun oldu. Yürüyüşte sık sık ‘Katil ABD Ortadoğu’dan defol’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’ sloganları atıldı. Basın açıklamasını okuyan SES İl Temsilcisi Şenol Akyol, “Mayınlara, bombalara, silahlara son. Türkiye’de barış ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Kürt sorununun çözümüne yönelik açılımların siyasi pazarlık konusu yapılmamasını istiyoruz. Köklü bir anayasa değişikliği ile barışın sağlam temelleri atılır” dedi. (HABER MERKEZİ)
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net