Çok dilli eylem

Dikmen Deresi’nde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle mağdur olan halk, üç yıldır devam eden sıkıntılarının son bulması talebiyle Güvenpark’ta açlık grevine başladı.


Dikmen Deresi’nde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle mağdur olan halk, üç yıldır devam eden sıkıntılarının son bulması talebiyle Güvenpark’ta açlık grevine başladı.
Dikmen Deresi’nde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi nedeniyle evsiz kalan vatandaşlar, Dikmen Deresi Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği’nin çağrısıyla dün Güvenpark’ta bir araya geldiler.
GECEKONDUCULARA MAĞARA SÜRECİ
“Türküm, doğruyum, çalışkanım, vergi mükellefiyim, oy verenim, evi başına yıkılanım, mağdurum!”, “Patronlara AB süreci, gecekonduculara mağara süreci”, “Biz halkız, hakkımızı alırız” dövizleriyle belediyeye tepkilerini gösteren vatandaşlar, Türkçe söylediklerinde anlaşılmadığını düşündükleri için Fransızca, Çince, İspanyolca, Arapça gibi farklı dillerde “30 yıldır burada yaşıyoruz” dediler.
Dikmen Deresi Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Sekreteri Vedat Ağtaş, Büyükşehir Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Sizleri benim mağdur etmem diye bir şey söz konusu değil” dediğini, ancak 3 yıldır yaşadıkları sıkıntıların artık yuvaları yıkmaya başladığını söyledi. Kiraya çıkmak zorunda kalanların büyük ekonomik zorluklar yaşadığını anlatan Ağtaş, bu süreçte bunalıma giren bir komşularının trafik kazası geçirerek hayatını kaybettiğini, bir başkasının da aşırı stresten dolayı kısmi felç geçirdiğini dile getirdi.
İDAM FERMANI
Ağtaş, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 4. ve 5. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi’ni iptal etme kararının vatandaşı yok sayan bir idam fermanı olduğunu söyledi. Daha önce Dikmen Deresi’nde oturanlara “arsalarınızı satmayın” diyen Melih Gökçek’in şimdi mahalle halkına “Arsalarınızı bize satın” çağrısı yaptığına dikkat çeken Ağtaş, Gökçek’in bu kararı alırken vadide rant sahibi müteahhitlerin bir telkiniyle mi hareket ettiğini merak ettiklerini söyledi. Sorunlarının çözülmesini isteyen Ağtaş, “Bizim fikirlerimiz alınmadan alınacak hiçbir karara katılmamız söz konusu olamaz” dedi. Ağtaş, yapılan hukuksuzluklara karşı haklarını yasal yollarla arayacaklarını ifade etti.
Yapılan açıklamanın ardından Dikmen Deresi Kentsel Dönüşüm Mağdurları Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Güvenpark’ta açlık grevine başladılar. (Ankara/EVRENSEL)
Ceyhan Bağrıyanık
www.evrensel.net