Havalar soğumadan ucuza balık yok

Her yıl 1 Mayıs ile 1 Eylül tarihleri arasında uygulanan balık yasağının geçtiğimiz günlerde kalkmasıyla hallerde hareketlilik başladı. Tam da ucuza balık yiyebileceğiz derken balık fiyatlarının ucuzlamadığını görünce...


Her yıl 1 Mayıs ile 1 Eylül tarihleri arasında uygulanan balık yasağının geçtiğimiz günlerde kalkmasıyla hallerde hareketlilik başladı. Tam da ucuza balık yiyebileceğiz derken balık fiyatlarının ucuzlamadığını görünce, nedenini öğrenmek için Yenikapı Balık Hali’ne gidiyoruz. Halde hem neden ucuza balık bulamadığımızı öğreniyoruz hem de balıkçılığın iyi kötü yanlarını.
SOĞUK HAVA DENİZİ KARIŞTIRINCA ...
Gemilerin arasında bir balık kapabilmek için uçuşan yüzlerce belki de binlerce martı, büyük bir kalabalık içinde balıklarını satmak için uğraşan balıkçıların sesleri ve tabi halin dört bir yanını saran balık kokusu. İşte burası Yenikapı Balık Hali.
Palamutlarının önünde oturup satılmasını bekleyen Kemal abinin yanına yaklaşıyoruz. Çok geçmeden etrafımızda bir kalabalık toplanıyor. Yeni sezonda satışlar nasıl? diye soruyoruz Kemal abiye. “Çok güzel inşallah hep böyle olur, palamut bol hamside bol. Bu sene insanlar bol bol balık yer” diyor. Demesiyle kalabalıktan bir uğultu kopuyor: “Nerede ucuz balık, halk palamutu kaç paraya yiyor?” diyorlar. Her ne kadar “Dün 1500 kasa palamut çıktı” deyip kendini savunmaya kalkışsa da Kemal abi geri adım atıyor, “Havaların soğumasıyla ucuzlar balıklar, şimdi biraz pahalı tabi. En pahalısı da palamut çifti 10-12 TL arası değişiyor” diyor. Hamsinin fiyatını soruyoruz, “Kasası 60 TL diyor” ve yine bir uğultu kopuyor: “Nerde 60 TL biz de alalım, 100 TL 100” diye.
Bizim Kemal abi uzaklaşıyor hemen balıkçıların arasından. Sözü Kemal abiye karşı çıkanlardan İsmail Karakaya, namı diğer Balıkçı Bambo alıyor. “Her sene geçen seneyi aratıyor. Çünkü balıklar azaldı. Her vatandaş alamaz. Şimdi pahalı balıklar” diyen Bambo abi giderek fiyatların düşeceğini söylemeyi de ihmal etmiyor. Ne zamandır balıkçılık yaptığını sorduğumuz Balıkçı Bambo “40 yıl oldu” deyince bir alkış tufanı kopuyor. Bambo abi gülümseyerek, “Havalar sıcak balık daha denizin dibinde soğuk hava karıştıracak denizi balıklarda çıkacak ortaya” diyor.
İŞİN SIRRI DENİZİ SEVMEKTE
Koca gemilerde onlarca insanın yanında küçük bir teknede tek başına çalışan Ahmet Gezer’le karşılaşıyoruz. Elindeki bıçakla ağları birleştiriyor, birazdan yolculuk var. Gezer, teknesinde bize balıkçılıkla ilgili bildiği her şeyi anlatıyor. Çocukluğundan beri bu işi yaptığını söyleyen Gezer, “Bu işi sevmeden yapmak çok zor” diyor. Çalıştıkları şartların zorluğundan bahseden Gezer, “ Bu işin sahil güvenliği var, aracısı var, teknenin kendisi var. Devlet de bize destek çıkmıyor aslında işimiz zor.” diyor. Sizin tekneniz küçük ne kadar balık tutabiliyorsunuz? diye sorduğumuzda bir günün diğer güne uymadığını söylüyor. Beykozlu Ahmet “Rasgele diye bir söz vardır balıkçılarda, kısmet yani. Yeri gelir hiç tutamazsın yeri gelir binlerce balık tutarsın. Bunun büyük küçük tekneyle pek ilgisi yok” diyor. Son olarak işin püf noktaları var mıdır diye soruyoruz. “Aslında yok diyor. Bu işin sırrı denizi sevmek, balığı sevmek” diyor. Bizde rasgele diyip uzaklaşıyoruz Balıkçı Ahmet’in yanından. (İstanbulEVRENSEL)
Duygu Söylemez
www.evrensel.net