Sezon açıldı açılmasına ama...

1 Eylül’de başlayan balık avı sezonu ile birlikte canlanması beklenen tezgahlarda fazla balık görmek çok zor. İstanbul Karaköy Balık Pazarı’ndaki balık tezgahları, havaların soğumasını bekliyor.


1 Eylül’de başlayan balık avı sezonu ile birlikte canlanması beklenen tezgahlarda fazla balık görmek çok zor. İstanbul Karaköy Balık Pazarı’ndaki balık tezgahları, havaların soğumasını bekliyor. Fiyatlar ise fazla balık olmaması nedeniyle hâlâ el yakıyor. Balık pazarı esnafı, sezon başında balıkların sıcaklıklara bağlı olarak dibe vurduğunu düşünüyor. Esnaf yine de umutlu; ‘Bu sene zengin geçecek’ diyor.
‘BU SENE ZENGİN GEÇECEK’
Balık sezonunu sardalya ile açan İmdat Korkmaz, bir ay evvel 10-20 TL arasında olan fiyatların şimdi 5-10 TL’ye düştüğünü belirtiyor. Balık bollaşırsa fiyatların da düşeceğine müjdeleyen Korkmaz, hatta hamsinin iki hafta içinde 75 kuruşa düşebileceğini söylüyor. Bu senenin balık açısından oldukça zengin geçeceğini düşünen Korkmaz, “İnşallah bu sene lüfer çıkacak” diyor.
“Sezon yeni başladı. Balık hemen birden gelmez. Daha yeni yeni… Havalar soğuk olacak. Balık şu anda hava sıcaklığından dolayı denizin dibine sinmiş, denizin dibine sindiği için de havaların sertleşmesini bekliyoruz. O zamanda balık tabi ki gelir” diyen Mevlüt Tekin 10 senenin tecrübesiyle konuşuyor.
FİYATLAR 5 TL’DEN 35 TL’YE KADAR ÇIKIYOR
Balık halinden istavrit ile palamut dışında bir şey gelmediğini söyleyen Tekin, istavritin kilosunu 10 TL’den satıyor. Tekin diğer balık türlerinin fiyatlarını ise tek tek söylüyor: “Çupranın kilosu 10, levrek 10, somon 2 tanesi 15, bunlar Norveç balığı hani ızgara yapıyorlar işte onun tanesi 1 buçuk, 7 tane 10 lira, sardalya kilo 5, alabalık tane 3, 4 tane 10 lira… İşte fiyatlar böyle.”
“Sezon açılır açılmaz hemen balık gelmez daha vakit vardır mesela aralık ve ocak ayında her çeşit gelir” diyen Tekin geçen seneye göre çok iyi olduğunu söylüyor.
Balıktan anlayana göre fiyatlarının durumunun değiştiğini düşünen 10 yıllık Balıkçı İsmail Akın, “Balık vitamininin değerli olduğunu çoğu bilmiyor çünkü, bilmediği içinde ona biraz yüksek geliyor fiyatı. Balıktan iyi anlayan kişi onun fiyatını da ona göre ucuz görüyor” diyor.
En pahalı balık ise Torik. Tanesi 35 TL olan Torik’i dilimlerken yanına vardığımız Adem Durmaz, Torik’in fiyatının uygun olduğunu söylüyor. “Çupra levrek, mezgit fiyatları 8 TL ile 10 TL arasında. Şu anda balık az olduğu için fiyatlar yüksek, balık çoğalırsa fiyatlar da düşer” diyen Durmaz, şuan tezgahında fiyatı düşen hiç balığın olmadığını ifade ediyor.
İstavrit almak için balık pazarına gelen yaşlı kadın da, fiyatları pahalı buluyor. “Üretim balıkları olmasına rağmen pahalı. İstavrit 10 TL. Şu anda bizim için pahalı” diyen kadın, yine de istavritini almaya yöneliyor. (İstanbul/EVRENSEL)
Sevim Kahraman - Çağlar Yuvarlak
www.evrensel.net