Biz IRA ile görüşmekten başka yol bulamadık

İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile İngiliz ve Amerikan hükümeti arasındaki görüşmelerde rol alan John Thomas Alderdice, açılım süreci ve İrlanda deneyimi ile ilgili Cihan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.


İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile İngiliz ve Amerikan hükümeti arasındaki görüşmelerde rol alan John Thomas Alderdice, açılım süreci ve İrlanda deneyimi ile ilgili Cihan Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı. Çözüm düşünmeye başlamanın önemine vurgu yapan Lord Alderdice, PKK ile görüşme sorusuna; “Biz IRA ile görüşmek dışında bir yol bulamadık, ancak Türkiye’ye PKK ile görüşün ya da görüşmeyin diyemeyiz” yanıtını verdi.
‘GÖRÜŞMELER YILLAR ALDI’
IRA ile İngiliz hükümeti arasında barış görüşmelerinin başlamasında kilit bir isim olarak bilinen Lord Alderdice, bu görüşmelerin gerçekleşmesi ve tarafların bir araya getirilmesinin yıllara mal olduğunu söyledi. Barış sürecinde aktif görevde bulunduğunu anlatan Lord, “Görüşmeler uzun yıllar aldı. Daha sonra bu görüşmeleri nasıl uygulayacağımızı düşünmeye başladık. Ama problemler bitmemişti, mesela askeri niteliği olan ancak orduya bağlı olmayan IRA hâlâ vardı ve silahlı mücadeleye son vermemişti. Daha sonra Gözetleme Komisyonu başkanlığına atandım ve bu süreçte de bu örgütleri silahlı mücadeleden uzaklaştırmaya çalıştım” dedi.
‘ÇÖZÜM OLMAYINCA SİYASALLAŞTILAR’
Alderdice, “Kuzey İrlanda’da cumhuriyetçilerin askeri ve siyasi olmak üzere iki kanadı var. Askeri kanadı olan IRA, silahlı mücadelenin istedikleri sonucu getirmeyeceğini anlayınca demokratik hayata atıldı ve Sinn Fein grubu ortaya çıktı. Hâlâ çok az bir oranda IRA yanlısı bir kesim var. Ancak cumhuriyetçilerin büyük bir kısmı şiddete son verdi. Yakın zaman önce İrlandalı arkadaşlarımdan bir kez daha duydum ki şiddet sonuç getirmiyor. Ne siz galip geliyorsunuz ne de karşı taraf sizi yenebiliyor. Bu durumda şu soru akla geliyor: Daha ne kadar gönüllüyü savaşa göndereceksiniz? Hem de birçoğunun öleceğini bile bile... Her iki taraf da kazanamayacağını biliyor” diye konuştu.
‘IRA İLE KONUŞMAK ŞARTTI’
IRA ile olan görüşmelerin detayına ilişkin soruda, Lord Alderdice, örgüt ile görüşmenin zaruri hale geldikten sonra gerçekleştiğini anlattı. “Şiddete başvuran taraflarla gidip görüşmemiz benim de çok istediğim bir olay değildi ama bütün yolları denedik, başarılı olamadık” diyen Lord Alderdice, IRA’nın yenilemeyeceği ve galip de gelemeyeceği bir mücadelenin içinde olduğunu, ancak bunu geç anladığını söyledi. Alderdice, “IRA hiçbir zaman silahlı mücadeleyi de bırakmayacaktı. Ne yapıldı? IRA’nın amaçları, idealleri ve hedefleri bu kez siyasi alanda yani demokratik çerçevede kovalanmaya başlandı. Bu, cumhuriyetçilerin yenildikleri anlamına gelmiyor; bu, fiziksel gücün, şiddetin ve silahın çözüm getirmeyeceğini anladıklarını gösteriyordu. Çözümün demokrasiden geçtiğini anladılar. Bu aynı zamanda, cumhuriyetçilerin kendi emellerini garantiledikleri anlamına da gelmiyor. Çünkü demokratik bir sistemde hiçbir zaman sonucu bilemezsiniz, ne elde edeceğinizi de kestiremezsiniz. Ama en iyi yol bu yoldu. İrlanda’da hem kuzey hem de güneyde on yıllarca silahlı mücadele verildi. Ama bu mücadelede silahın bir çözüm getirmediği anlaşıldı” şeklinde konuştu.
‘TECRÜBELERİMİZİ AKTARMAYA HAZIRIZ’
Türkiye ve Kuzey İrlanda’nın iki farklı ülke olduğunu ifade eden Lord Alderdice, “Ülkelerin konumunu da göz önüne almak gerekir. İrlanda’da stratejik açıdan önemli bir ülke değil ama Türkiye’ye baktığınızda stratejik açıdan çok önemli bir bölgede, dünyanın çok önemli bir ülkesi. Türkiye’nin konumu elbette biraz daha karışık ve zor. Ama her ne kadar ülkelerin konumu farklı olsa da, birbirimizden almamız gereken dersler var. Mesela Güney Afrika, İrlanda’ya çok uzak ama biz Güney Afrika’dan zamanında esinlendik. Eğer İrlanda’nın çözümü de Türkiye ya da dünyanın farklı yerlerindeki sorunlara çözüm olacaksa, bu da memnuniyet verir. Türkiye ve İrlanda olarak iki ülke de birbirinden ders alabilirler. Her iki ülkenin de kendi sorunlarını çözmede ve daha başarılı olmada birbirinden öğrenecekleri tecrübeler olabilir. Yaptığımız yanlışlardan çıkaracağımız dersler olabilir. Biz de Türkiye’ye bu konuda yardımcı olmaya, tecrübelerimizi aktarmaya hazırız” ifadelerini kullandı.


‘TÜRKİYE’DE GÖRÜŞMELERİM OLDU’
Türkiye’de bazı güvenlik birimleriyle tecrübeleri konusunda görüşmeler yaptığını da belirten Lord Alderdice, “Türkiye’ye aslında bir araştırma için gitmiştim. Orada insanların terör olaylarına fazlaca dikkatlerinin çekildiğini fark ettik ve bazı araştırmacılarla görüşmelerimiz oldu. Görüşme yaptığımız kişiler arasında emniyet yetkilileri de vardı. Çünkü sorunun kökenine bakarsanız, Türkiye’deki sorun Kuzey İrlanda sorunuyla özdeştir. Bu da bizim görüş alışverişinde bulunmamız için yeterli bir sebep. Görüşmelerimiz çok faydalı geçti ve ileriki zamanlarda da benzer görüşmelerimiz olabilir” dedi.


‘PKK İLE GÖRÜŞMEYİN DİYEMEYİZ’
Şu an hem hükümetin hem de PKK’nin çözüm konusunda derin düşünceler içinde olduğuna inandığını anlatan Lord, “Sizce Türkiye, PKK ile görüşmeli mi” sorusuna şu cevabı verdi: “Biz kendi sorunumuzu çözmek için Kuzey İrlanda’daki bütün partilerle görüşmeler yaptık. Ancak bu şekilde yaptığımız bütün uğraşlardan bir sonuç alamadık. Daha sonra IRA ile görüşmeye karar verdik. Açıkçası, kendi ülkemde şiddete başvurmuş kişilerle görüşme yapmak, benim için çok zordu. Bizim tecrübelerimize bakarsanız, biz her şeyi denedik ama olmadı; bu yüzden IRA’nın görüşmelerine müdahil olduk. Ancak Türkiye için PKK ile konuşsun ya da konuşmasın diyemeyiz, Türkiye eğer farklı bir sonuç bulabiliyorsa yine Türkiye bilir.”


ALDERDİCE KİMDİR?
1955 yılında Kuzey İrlanda’da doğan John Alderdice’ın asıl mesleği doktorluk ve psikiyatri. Siyasete olan ilgisi nedeniyle 1978 yılında Alliance Parti üyesi olan Alderdice, 1987 yılında partinin liderliğini üstlendi. ‘91-98 yılları arasında barış müzakerelerine katılan Alderdice, İrlanda barış süreci ve 1998 yılında imzalanan Good Friday Anlaşması’nın imzalanmasında oldukça önemli rol oynadı. 1996 yılında barışa katkılarından dolayı İngiliz parlamentosunda Lordlar Kamarası üyeliğine getirilen John Alderdice, Good Friday Anlaşması sonrası kurulan Kuzey İrlanda parlamentosunun da ilk sözcüsü oldu ve bu görevini 2004 yılına dek sürdürdü. Siyasi uzlaşmazlık araştırmaları çerçevesinde, Hamas temsilcileri ve Kuzey Iraklı Kürtlerle görüştü.
(CİHAN)
www.evrensel.net