‘Aile Albümü’ görücüye çıktı

İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, fotoğrafçıların İstanbul’u konu eden eserlerinden oluşan 12 sergisinden ve bu sergilerle bağlantılı olarak yapılacak...


İstanbul 2010 Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, fotoğrafçıların İstanbul’u konu eden eserlerinden oluşan 12 sergisinden ve bu sergilerle bağlantılı olarak yapılacak olan çeşitli etkinliklerden oluşan “Fotoğraf Geçidi: İstanbul 2010” isimli proje, önceki gün Erhan Şermet’in “İstanbul Aile Albümü” isimli sergisinin açılışı ile başladı. FOTOTREK Fotoğraf Merkezi’nde insanlarla buluşan serginin açılışında, 2010 AKB Kültür Ajansı Görsel Sanatlar Yönetmeni Beral Madra, Fotoğraf Geçidi projesi Sanat Yönetmeni ve Küratörü Gültekin Çizgen ve fotoğrafçı Erhan Şermet, sergiyi ve projeyi tanıttılar.
Fotoğraf Geçidi projesinin çok daha önceden başlaması gerektiğini söyleyen Beral Madra, ancak birtakım eksikliklerden dolayı projenin ancak bu günlerde insanlarla buluşabildiğini söyledi. Gültekin Çizgen ise sene boyunca proje kapsamında FOTOTREK Fotoğraf Merkezi’nde yer alacak sergilerin zaman içinde İstanbul’un ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde de insanlarla buluşmaya devam edeceğini söyledi.
ORTAK NOKTALARI İSTANBUL
Fotoğrafçı Erhan Şermet ise İstanbul’un çeşitli bölgelerinde yaşayan insanların portre fotoğraflarından oluşan sergisine aile albümü ismini vermesinin en önemli sebebinin tüm insanlığı kendi ailesi olarak görmesi olduğunu ifade etti. Şermet, bu çalışmasında aslında Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan insanları görüntülemek istediğini, fakat birtakım imkansızlıklardan dolayı projesini İstanbul’la sınırlandırdığını açıkladı. Fotoğraf sergisinin açılışında görüşlerine başvurduğumuz Erhan Şermet, daha önce gerçekleştirdiği “İstanbul’da erken Uyananlar”, “Hayatın Anlamı” gibi çalışmalarında da portre fotoğraflarına ağırlık verdiğini söyleyerek, fotoğraflarında insan üzerinde çalışmaya özen gösterdiğini söyledi. Çoğu zaman fotoğraflarda doğallık kavramının içinin boşaltıldığını düşündüğünü belirten Şermet, bir insanın her ne kadar fotoğrafının çekildiğini bilse de yine de eserde fotografik bir dil oluşabileceğini belirtti. Erhan Şermet’in birbirlerinden oldukça farklı yaşam tarzlarına sahip ve aralarındaki en belirgin ortak nokta İstanbul’da yaşamak olan insanların portre fotoğraflarından oluşan “İstanbul Aile Albümü” isimli sergisi, 2 Ekim 2009 tarihine kadar İstiklal Caddesi üzerindeki Mısır Apartmanı’nda bulunan FOTOTREK Fotoğraf Merkezi’nde insanlarla buluşacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net