Çözüm için operasyonlar durmalı

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır’da yüz binlerce kişi ‘Onurlu Bir Barışa Evet’ dedi. Kürt sorunundaki tartışmaların yoğunlaştığı bir dönemde yapılan mitingde...


1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Diyarbakır’da yüz binlerce kişi ‘Onurlu Bir Barışa Evet’ dedi. Kürt sorunundaki tartışmaların yoğunlaştığı bir dönemde yapılan mitingde, kalıcı bir barışın ilk şartı olarak PKK ve devletin silahlarını aynı anda susturması gerektiği vurgulandı. DTP Eş Başkanı Ahmet Türk’ün, “Barış olsun, ikinci gün öleyim” dediği mitingi ve yaşanan süreci değerlendiren DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, Kürt halkının hak ve özgürlüklerinin kabulüyle bir çözüm olabileceğini söyledi. Diyarbakır’da halkın ‘Beni tanı, haklarımı tanı’ dediğini belirten Kışanak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın son yaptığı basın toplantısının da Kürt halkının mücadele taleplerinin haklılığını gösterdiğine dikkat çekti. Kürt halkının barış ve kardeşlik içerisinde ortak bir gelecek kurma konusunda güçlü mesajlar verdiğini kaydeden Kışanak, hükümetin topu Meclis’e atmaması gerektiğini söyleyerek, “Hükümet Meclis’in dışında değil. Hükümetin meseleye nasıl baktığını, amacının ne olduğunu, demokratik değerlere nasıl baktığını kanıtlaması lazımdır. Meclis’te yapılan polemik, milliyetçilik yarışına dönüştürülürse çözüm zorlaşır. Türk halkına bu mesele iyi anlatılmadır. Türk halkı; senin çocuğun Türkçe okuyorsa, Kürt çocuğunun da Kürtçe okuması normal, denilebilmeli” dedi.
TÜRK HALKINA SESLENMELİ
Halka eşit yurttaşlık konusunda mesajlar verilmesi halinde CHP ve MHP’nin sürdürdükleri politikayı devam ettiremeyeceklerinin altını çizen Kışanak, “Türkler ve Kürtler kötü insanlar oldukları için bu sorun çözülmüyor değil. Türk toplumunun sağduyusuna, demokratik değerlere yaklaşım konusunda ümidimiz var. Milliyetçilik kaygıları normal sınırlara çekilmeli. Bir halkın inkarı ve imhası üzerindeki siyaset değişirse milliyetçilik sınırları da değişir. Bunun için halka seslenmek gerekiyor. Kürt halkının varlığını bölücülük olarak görmemek gerekiyor” dedi.
Operasyonların durdurulması gerektiğini belirten Kışanak, “Anaların yüreğine ateş düştükçe bizim sözlerimizin anlaşılması kolay olamayacak. Türk annelerinin yüreği yanıyorsa o söz anlaşılmayacaktır” dedi.
HÜKÜMETİN KAPSAMLI PROJESİ YOK
Türkiye Barış Meclisi Sekreterya Üyesi Seydi Fırat, 1 Eylül’de Diyarbakır’da bir duyarlılığın ortaya konulduğunu söyledi. Hükümetin Kürt sorunu konusunda söylemlerini sürekli değiştirdiğini ve bunun güven verici olmadığını söyleyen Fırat, son yapılan açıklamalarda Kürt kelimesinin bile telaffuz edilmediğini ifade etti. İçişleri bakanı Beşir Atalay’ın birçok kurumla görüştüğünü, ancak Türkiye Barış Meclisi ile görüşmediğini belirten Fırat, bunu hükümetin henüz Barış Meclisi kadar kapsayıcı bir çalışması olmamamsına bağladı.
Devletin bir tasfiye planı içinde olduğunu ve çıkmazının da buradan kaynaklandığını belirten Fırat, “Savaştan yana olanların üretemeyeceği yöntem yoktur. Bunda da yetenekliler. Ancak, çok güçlü bir barış yaklaşımı ile bu sorun çözülür. Kalıcı çözüm; Türk, Kürt aydınlarının, kitle örgütlerinin katkısı ile olacaktır. Türkiye işçi sınıfının katkıları ile olacaktır” dedi.
(Diyarbakır/EVRENSEL)
Cumhur Daş - Derya Karaçoban
www.evrensel.net