Eryamanlı kadınlar eğitim sorunlarını tartışıyor

Ankara Eryaman’da oturan kadınlar, okulların açılması yaklaşırken bir araya gelerek eğitimde karşılaştıkları sorunları tartıştılar. Kayıt döneminin yaklaşması nedeni ile okullardan istenen paraların...


Ankara Eryaman’da oturan kadınlar, okulların açılması yaklaşırken bir araya gelerek eğitimde karşılaştıkları sorunları tartıştılar. Kayıt döneminin yaklaşması nedeni ile okullardan istenen paraların ve eğitim masraflarının sıkça konuşulduğu toplantıda, kadınlar çözüm yollarını da tartıştılar. Okullarda birçok isim altında kendilerinden para istendiğini aktaran Filiz Şahin, para vermek istemediklerinde ise çocuklarına zorluk çıkarıldığını ifade etti.
‘PARA YOKSA ÇOCUĞUNUZ TUVALETE GİDEMEZ’
Şahin, okulda yapılan bir toplantıda aidat ve temizlik parası istenmesine itiraz ettiğinde, kendisine “Ya temizlik parasını verirsin ya da çocuğunu tuvalete göndermem” cevabının verildiğini aktardı. Bir Okul Aile Birliği toplantısında ise eğer aidatlar ödenmezse evlere telefon edileceğinin söylendiğini, yine ödeme yapılmazsa “Çocuklarınızın ismini kapıya asacağız ve hepsini rencide edeceğiz” dendiğini ifade eden Şahin, bu şekilde tehdit edilerek para vermeye zorlandıklarını belirtti. Devlet okullarında verilen kursların da eşitsizlik yarattığını ifade eden Şahin, eğitimin sadece derste verilmesini ve kursların kaldırılmasını istedi.
DEVLETİN SOSYALİ OLMAZMIŞ
Üç çocuk annesi Gazel Polat da okullarda doğal gaz parasının bile kendilerinden istendiğini belirterek, “Okullar ısınmıyor, çocuklarımız hasta olacak dediğimizde ise ‘Parayı verin ısıtalım’ diyorlar” dedi.
Okulda yapılan bir toplantıda yine çeşitli isimlerle istenen paralara bazı velilerin itiraz ederek “İyi de sosyal devlet nerede kalıyor, her şeyimizden vergi alınıyor, peki bu vergiler nereye gidiyor” sorusunu sorduklarını aktaran Polat, müdür yardımcısının ise kendilerine; “Kardeşim, devlet sosyal olmaz, insanlar sosyal olur, sosyal devlet diye bir şey olamaz” cevabını verdiğini söyledi.
Polat, okullarda sözleşmeli öğretmen çalıştırılmasının da okulda verilen eğitimi aksattığını, öğretmenlerin değiştiğini ya da derslerin boş geçebildiğini söyleyerek, bütün öğretmenlerin kadrolu çalışması gerektiğini söyledi.
DEVLET OKULLARINDA DA EŞİTSİZLİK VAR
Asiye Yıldırım ise bu sene kayıtlar için istenen en düşük paranın 200 TL olacağını gazetelerden öğrendiğini söyleyerek, 600-800 TL maaş alan birinin sadece kayıt için bu parayı verdiğinde nasıl geçineceğini sordu.
Okullarda verilen kursların eşitsizliği artırdığına dikkat çeken Yıldırım, “Biz dershanelere karşı çıkarken, devlet okullarında aynısı yapılıyor. Benim çocuğumun gittiği okulun üç bin öğrencisi var, bunun ne kadarı kursa gidebiliyor? Benim çocuğumun sınıf mevcudu 55 iken 11 öğrenci gidiyordu kursa. Geri kalan ne olacak? Bu da büyük eşitsizlik. Kursa gidemeyen çocuklar doğal olarak eziklik hissediyorlar” şeklinde konuştu.
Yıldırım, hükümetin ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın geniş çapta bir araştırma yapması, velilerin sorunlarını tespit etmesi ve sosyal devlet anlayışı ile bunlara çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.
ÇOCUKLAR YIPRATILIYOR
Ev hanımı olan ve torunları okula giden Hanım Polat ise “Ben okudum, çocuklarım okudu, şimdi okuyan torunum var, değişen bir şey yok. Devletten hiçbir yardım görmedik” dedi.
Kalem defter dağıtmakla sorunların çözülmediğini belirten Polat, oğlunun işten atıldığını ve sadece gelininin çalıştığını söyledi.
Okuldan para istendiğinde çocukların gururlarının kırıldığını dile getiren Polat, para vermeyen çocukların eve gelip boyunlarını büktüklerini söyledi.
Okullara kendi paraları ile bilgisayar alındığını belirten, sonra devletin okullarda bilgisayarlarla övünmesini eleştiren Polat, “Çocukların bilgisayarlarını okullara biz aldık, hayır, devlet benim bilgisayarımla konuşamaz” dedi. Gülsüm Köse de okul paralarının verilmemesinin çocukları olumsuz etkilediğine değinerek, “Aidatı veremediğimiz zaman çocuklar gelip soruyorlar, ‘Anne, arkadaşlarım verdi, biz ne zaman vereceğiz’ diye. Ağlıyorlar kimi zaman. Böyle olunca bir şekilde bulup veriyoruz” dedi.
TOPLANTILAR SÜRECEK
Çözüm yollarını da tartışan kadınlar, milyonlarca velinin aynı sorunu yaşadığını; bağışların alınmaması, eğitim masraflarının devlet tarafından karşılanması, dershanelerin ve okul kurslarının kaldırılması için tüm velilerin bir araya gelmesi gerektiğini söylediler.
Eryaman’da oturan diğer kadınlara ve okullardaki öğretmenlere de çağrı yapan kadınlar, önümüzdeki haftalarda tekrar bir araya gelmeye ve diğer kadınlarla da buluşmaya karar verdiler. (Ankara/EVRENSEL)
Aylin Akçay - Yurdagül Çabat
www.evrensel.net