Vardiyalı eğitim

Üniversiteyi bin bir çileyle kazandılar. Şimdi ise Üniversitede kalabilmek için bir işte çalışmaya devam etmek zorundalar


Gökhan Damar, üniversiteli pek çok arkadaşı gibi, yazları çalışarak okul masraflarını karşılayan bir genç. Onun için okumak, liseden beri inşaatlarda çalışmak demek. İnşaatlarda kazandığı parayla dershaneye gidebilen Damar, Bursa Uludağ Üniversitesi Fen Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü’nü kazandı. Üniversiteyi kazanmakla ‘soluklanacağını’ düşünen Damar için durum, böyle olmamış. Çünkü üniversiteye kaydolurken yanlarında bulundurmak zorunda olduğu şeylerin başında para gelmiş. O da okullar kapanır kapanmaz, harç miktarını ve masraflarını karşılayabilmek için, kış boyunca ayrı düştüğü Tokat’ta yaşayan ailesinin yanına gitmek yerine boş, tozlu inşaatların yolunu tutmuş.
ÜNİVERSİTE İHTİYAÇLARINI KARŞILIYOR
İstanbul Sarıgazi’deki bir inşaatta çalışırken rastlıyoruz 25 yaşındaki Gökhan Damar’a. Başbakanlık bursu ve inşaattan kazandığı para ile okuyan Damar, “Üç ay inşaatlarda çalışıyorum, kışın okuyorum” diyor. Bu şekilde çalışarak üniversite ve yurt ihtiyaçlarını karşılayabildiğini belirten Damar, “ Yurt için 3 aylık 252 TL ödüyorum. Her gün en az da 10 TL yemek masrafım oluyor” diyor.
YATACAK YERİ YOKTU, İNŞAATLARDA KALDI
Bir yaz çalışmazsa okul masraflarını karşılayamayacak durumda olan Damar’ın bir kardeşi daha üniversitede okuyor. İnşaat Teknikerliği bölümünde okuyan kardeşinin de yazları inşaatlarda çalıştığını söyleyen Damar, “Ailemi ziyarete yazın gidemiyorum. Daha çok bayramlarda gitme şansım oluyor. Zor oluyor ama dayanacaksın” diye konuşuyor.
Üniversitenin ilk yılı kalacak yeri olmadığı için inşaatlarda yattığını söyleyen Damar, yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Yemekleri de inşaatta yiyorduk. Çok zor oluyordu. Elbise yıka, bulaşık yıka, yemek yap. Kalabileceğim bir yer yoktu.” Damar, daha sonra yazları okuldan tanıştığı arkadaşlarının yanında kalmaya başladığını söylüyor.
Üniversiteye başladığından beri 10 binanın inşaatında çalışan Damar, “Çok zor oluyor inşaatlarda çalışmak. Toz toprak. 8 saat çalışıyorum. Sabah 8 akşam 5. Bazen mesai yapıyoruz. Hasta falan olduğunda izin kullanmış oluyoruz. Onun dışında herhangi bir izin yok. Ben bunu normal karşılıyorum. Çünkü çalışmalıyız. Çünkü çalışmazsam okuyamayacağımı biliyorum” diyor.
PARAN YOKSA OKUYAMAZSIN
“Eğitimin parasız olduğu söyleniyor, ama her şey parayla. Paran olmazsa hiçbir şey yapamazsın. Okuyamazsın. Okulda da her şeyi paraya dökmüşler artık” diyen Damar, okuyabilmek için çalışmasının, ‘eğitimin parasız’ olmadığının en kesin kanıtı olduğunu düşünüyor.
Okul bittikten sonra ALES’e girip akademisyen olmayı düşünen Damar, o da olmazsa KPSS’den iyi bir puan alıp gitmeyi düşünüyor. Damar, KPSS birincisinin açıkta kaldığını hatırlayınca “Hiç umutlu değilim” diyor. “Hiç olmazsa özel bir yerde iş bulurum” diyen Damar, bunun da çare olmadığını anlayınca, “Peki ben neden okudum?” diye soruyor.
İNŞAATLARDA ÇALIŞMAMAK İÇİN…
Damar’ın okumasının bir nedeni de, inşaatlarda yaşadığı zorluklar: “Zaten inşaatta çalışıyordum zorlukları gördüm ve okuma hissi uyandırdı bende, bunlardan kurtulmak için okuyorum. İnşaatlarda çalışmamak için okuyorum” diyor. Dört elle okumaya sarılan Duman, “Bizden önceki arkadaşlarımız inşaatlarda çalışıyordu. Böylelikle okuyorlardı. Biz de öyle devam ediyoruz. Sanırım bu gidişle bizden sonrakiler de inşaatlarda çalışıp okuyacak” diye konuşuyor. Patronun gelmesiyle yanımızdan ayrılan Gökhan Damar, eldivenlerini giyip etrafı temizlemeye koyuluyor.


Part-time iş arıyor
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan Ramazan Varal da harç zammı mağdurlarından. Normalde harcı nasıl ödeyeceklerini düşünürken bir de bu sene yapılan zamların tuz biber olduğunu söyleyen Varal, ‘Simide talim günler yaklaşıyor’ diyor. Bütün yaz çalışan Varal, harcını zar zor denkleştirebilmiş. Varal, şimdilerde ise okul süresince çalışacağı part-time iş arıyor. Varal, öğrenciliği boyunca simide talim ettiklerini dile getiriyor. (Çanakkale/EVRENSEL)
Sevim Kahraman
www.evrensel.net