Herkes sendikalı olmalı

Merhaba, ben Sabiha Gökçen Havalimanı yer hizmetlerinde çalışıyorum, adım Vedat Akar. 3 yıl önce burada işe girdim, işe başladığımda burasının isletme hakkı HEAŞ’a aitti.


Merhaba, ben Sabiha Gökçen Havalimanı yer hizmetlerinde çalışıyorum, adım Vedat Akar. 3 yıl önce burada işe girdim, işe başladığımda burasının isletme hakkı HEAŞ’a aitti. İlk işe başladığımda maaş asgari ücretin 100 TL üstünde ve 2 ikramiye vardı, daha sonraları uçakların çoğalmasıyla bu senelik 4 ikramiye oldu. Yani şirket kazandıkça çalışan personele de dağıtıyordu çünkü burayı havalimanı yapan bu işçilerdi. Ama maalesef 2008 mayıs ayında burayı Türk, Malezya ve Hindistanlıların ortaklığı HEAŞ’dan 20 yıllığına kiraladı. Evet maalesef dedim çünkü 2008 yılı biter bitmez hakkımız olan her şey elimizden alındı. 4 ikramiye ve fazla çalışmalar yani mesailer buhar olup uçtu, elimizden alındı. Senelik izinleri kullanmak istediğimizde bize hayır dendi, ısrar edildiğinde ise bize kapıyı gösterdiler.
Artık insanlarda ne çalışma isteği ne de eve ekmek getirecek para kaldı. Her şeyimizi elimizden aldılar ve öncelikle bu kadar emek verdiğimiz havalimanımızı burayı kiralayanlara bırakmaya niyetimiz yoktu. Çünkü burası onların değil bizimdi, işçinindi ve bizde sendikalı olup haklarımızı yeniden almak ve karnımızı doyurmak istiyorduk. Sendikaya hep birlikte imza attık ama maalesef koltuk sevdalısı insanlar bizi vazgeçirmek için 30’a yakın arkadaşımızı işten attı ve bizi yıldırmak istedi. Ama unuttukları bir şey vardı, biz orada 30 değil 600 kişiydik ve yılmayacaktık. Arkadaşlarımızı geri işe aldırmak için iş bırakma eylemi yaptık ve hizmet sektörü olduğu için uçakların aldığı gecikmeler biraz akıllarını başına getirdi ve arkadaşları işe aldı. Ama bu sefer imzalarımızı geri çekmemiz için para ve mevki teklif ettiler ama biz onlar gibi satılık değildik ve onlar gibi karakterimizi satacak şahsiyeti düşük insanlar değildik.
Bugün oldu neler mi değişti, bize kapıyı gösteren o insanlar yani müdür dediğimiz bazı şahıslar işinden kovuldu ve bu demek oluyor ki bizim kazandığımızın büyük bir işaretiydi. Sendikamızın yetki belgesi Anakara’dan geldi ama işveren bizim havacılık sektöründe değil karayollarında çalıştığımız nedeniyle itiraz etti. Ben buradan bu yazımı okuyan arkadaşlara soruyorum, havalimanında çalışan bizler kara yolarımı yoksa havacılık sektöründe mi çalışıyoruz. Siz bunu ayırt edecek kadar akıllısınız da bu işveren buna nasıl itiraz edecek kadar aptallar ordusu oluyor hâlâ anlayamadım. Yorumu siz yapın.
İşte arkadaşlar maalesef biz böyle insanlar tarafından yönetiliyoruz. Ama bir şeyi bu işveren unutmuş biz belki işçi olabiliriz belki onlar kadar 4 bin TL maaş almıyor olabiliriz ama onlar kadar zeka özürlü değiliz. Bizi de savunan insanlar var ve biz de onların bize desteğini işçiler apronda ve dışarıda gerekse burada sizinle birlikte gösteriyoruz. Son olarak şunu söylüyorum Türkiye’de çalışan herkes sendikalı olmalı. İnanın bu bizim en doğal hakkımız ve işverenin istediği gibi değil bizim istediğimiz gibi bir hayat yaşamak ve eve ekmek getirmek istiyoruz... Bu yazıyı yayınlayan ve bize Sabiha Gökçen personeline destek veren herkese arkadaşlarımla beraber sonsuz teşekkür ediyorum.
İ.S.G.Y.H. Personeli Vedat Akar (İstanbul)
www.evrensel.net