Pedallar durdu sıra zamlarda

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından zamlara karşı başlatılan ‘zamlara karşı pedal çevirme’ eylemi, dün Ankara’da yapılan basın açıklaması ile sona erdi.


Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) tarafından zamlara karşı başlatılan ‘zamlara karşı pedal çevirme’ eylemi, dün Ankara’da yapılan basın açıklaması ile sona erdi. 4 Eylül’de Ankara’dan yola çıkan bisiklet grubunun, İstanbul, Yalova, Bursa ve Eskişehir güzergahının ardından bugün Ankara’ya gelmesi ile kampanya sona erdi. Kızılay YKM binası önünde bisikletleri ile bir araya gelen bisiklet grupları sık sık, “Biz bu zamları durduracağız”, “Seyirci kalma katıl, zamları durdur” sloganlarını attılar.
Burada açıklama yapan Tüketici Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Çetin, Merkez Bankası başkanının bile zamların fahiş, haksız ve gereksiz olduğunu söylediğini hatırlattı. Çetin, hükümeti tüketici açılımı yapmaya ve zamları durdurmaya çağırdı.
EMEKÇİYE CANSUYU VERİLMELİ
Barışa Pedal Grubu Üyesi Mehmet Göçekli ise üç yıldır dünyada ve Türkiye’de barış için pedal çevirdiklerini, şimdi de arka arkaya gelen zamlara karşı oldukları için bu eyleme katıldıklarını söyledi.
Göçekli, hükümetin demokratik açılımını olumlu bulduklarını, ancak ülkenin ekonomik açılıma da acilen ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Hükümetin krizin ardından açıkladığı paketlerin hepsinin sermayeden yana olduğunu ifade eden Göçekli, lüks tüketim vergilerinde indirme gidilerek sermayeye cansuyu verildiğini, ancak asıl yapılması gerekenin emekçiye cansuyu vermek olduğunu belirtti. (ANKARA)
www.evrensel.net