‘Kenan Evren’in adı silinsin’

İstanbul İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyelerince verilen önergede, 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in adının okullar, caddeler ve meydanlardan silinmesi istendi.


İstanbul İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyelerince verilen önergede, 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren’in adının okullar, caddeler ve meydanlardan silinmesi istendi.
İl Genel Meclisinin CHP’li üyeleri Zeynel Avcı, Ali Özcan, Şahin Çağlar, Meryem Karaçay ve Adem Çekem tarafından başkanlığa verilen ve 116 kişiden oluşan CHP grubunun da imza verdiği yazılı önergede, ‘‘12 Eylül askeri darbesinin ülke tarihinde unutulmaz acılar, işkenceler ve insanlık dışı uygulamalarıyla derin yaralar açtığı ve darbecilerin, demokrasiyi kesintiye uğratarak, insan hakkı ihlalleri, yasa dışı uygulamalar ve baskılarla halka hak etmedikleri bir zulüm süreci yaşattığı’’ ifade edildi.
DEMOKRASİ AYIBI
Önergede, şu görüşlere yer verildi: ‘‘Darbe yaşayan birçok ülkede darbecilerin adlarının ülkelerinde bir daha anılmamak üzere silinmesi için azami gayret göstermişlerdir. Ülkemizde ise hâlâ Kenan Evren’in adı okullarımızda, caddelerimizde,meydanlarımızda demokrasi ayıbı olarak yaşatılmaktadır. Adı anılan kişinin adının kamu alanlarından silinerek, bu ayıba bir son verilmesi, İstanbul halkına yapacağımız önemli bir hizmet olacaktır. Bu konuyla ilgili İzmir İl Genel Meclisinin tüm siyasi partilerinin oy birliğiyle aldıkları kararı ilişikte sunuyoruz. İstanbul İl Genel Meclisinin de bu tür bir karar alarak tarihe not düşeceği beklentisi taşıyor, gereğinin yapılmasını talep ediyoruz.’’
OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Önerge üzerine söz alan AKP’li üye Hüseyin Yürük de ‘‘Askeri darbenin sadece 12 Eylülde yapılmadığını, 27 Mayıs 1960’da, 12 Mart 1970 ve 28 Şubat 2007’de de Türk demokrasisini kesintiye uğrattığını’’ belirterek, teklifin bu dönemleri kapsamasını önerdi. Önergeler, çalışmaların yapılması ve ondan sonra karar alınması için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğine sunulmak üzere oy birliğiyle kabul edildi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net