İfade değişti sonuç aynı

Aziz Nesin öykülerini andıran bu davada tek dayanak tanık ifadeleriydi. Son duruşmada ise 7 kişinin başını yakan ifadelerin sahibi tanık, ifadesini değiştirdi ve “Ben bu gençleri hiç görmedim” dedi.


Aziz Nesin öykülerini andıran bu davada tek dayanak tanık ifadeleriydi. Son duruşmada ise 7 kişinin başını yakan ifadelerin sahibi tanık, ifadesini değiştirdi ve “Ben bu gençleri hiç görmedim” dedi. Ancak mahkeme huzurunda değişen bu ifadeye rağmen, 10 aydır cezaevinde olan sanıklar hâlâ tutuklu.
Biri çocuk 7 sanık, “PKK’nin çağrıları doğrultusunda araç yakmak” gerekçesiyle 10 aydır yargılanıyor; 5’i tutuklu. Dönemin DGM’si özel yetkili İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 7 kişi hakkındaki deliller ise tanık ve gizli tanık ifadeleri ile telefon kayıtları. Ancak 29 Temmuz’da görülen 2’nci duruşmada tanık Aslan Aslan, emniyette verdiği ifadelerinin kendine ait olmadığını ve bunları polis baskısı altında imzaladığını söyledi. Aslan’ın, sanıklar gözaltına alındığında karakolda verdiği ifadede, gece bekçiliği yaptığı inşaatın önüne iki kişinin gelerek arabayı yaktığı anlatılıyor; eşkalleri tarif ediliyor ve bir araç içindeki 4 kişinin ellerinde, bidonlu poşetler olduğu ileri sürülüyordu. Aslan ayrıca, bu kişilerin girdikleri sokakta araçların yanmaya başladığını iddia ediyordu. Ancak ifadesinde gençleri “Saçı kumral, yukarı doğru dik, hafif sakallı” diye en ince ayrıntılarına kadar tarif eden Aslan, nasıl olduysa arabanın plakasını alamamış.
‘İLK DEFA GÖRÜYORUM’
Aslan, son duruşmada karakoldaki ifadesinin doğru olmadığını ve ifadeyi, ‘gözlüğü olmadığı için okumadan’ imzaladığını söyledi. Polise ‘gözlüğü olmadığı’ uyarısında bulunan Aslan, polislerin de kendine “Devletin polisine güvenmiyorsun” cevabını verdiğini aktardı. Bunun üzerine baskı altında olduğu için ifadeyi okumadan imzalayan Aslan, bekçilik yaptığı gün yalnızca araçların yandığını gördüğünü, kimin yaktığını ve olayın nasıl olduğunu görmediğini vurguladı. Mahkeme başkanı ise sanıkları göstererek, “Bunları gördün mü” diye sordu, Aslan da “İlk defa görüyorum” dedi.
PET Mİ BİDON MU?
Davanın gizli tanığı ise karakoldaki ifadesinde, iki kişinin elerinde pet şişeyle yanından geçtiğini, kendisine dikkatli baktıklarını, gençleri tinerci sandığını ve 10 dakika sonra da araçların yandığını ileri sürüyor. Aslan ise gençlerin elinde pet şişe yerine bidon gördüğünü söylemişti.
Gizli tanık, mahkeme salonunda özel sistemle dinlendi ve kendisinden sanıkları teşhis etmesi istendi. Gizli tanık, daha önce teşhis ettiği iki kişi yerine, bir başka kişiyi teşhis etti. Sanık avukatlarından Murat Çelik, daha önce müvekkilini teşhis eden gizli tanığın bu sefer başka bir kişiyi teşhis ettiğine dikkat çekerek, teşhis yapılmadığını belirtti. “Bu iddianamenin dayandığı en önemli delil, tanık ifadeleriydi. Savcılık iddianameyi tanık ifadelerine dayandırmıştı” diyen Çelik, gizli tanığın ise “Teşhis yapmadım, bana fotoğrafları gösterdiler, ‘Zaten itiraf etti’ dediler” diye konuştuğunu söyledi.
220. MADDEYE DİKKAT!
Dosyanın maddi delillerden uzak olduğuna dikkat çeken Çelik, Türk Ceza Kanunu’nun ‘örgüt’ suçunu düzenleyen 220’nci maddesiyle, ‘örgüt üyeliği’ ile ‘yardım yataklık’ arasında fark kalmadığını dile getirdi. “Örgüt üyesi olmasa da, örgüt talimatıyla ya da örgüt çağrısıyla eyleme katılanlar ‘örgüt üyesi’ gibi cezalandırılıyor” diyen Çelik, şöyle konuştu: “Eskiden Yargıtay örgüt üyeliğinde ‘düzenli birliktelik’ arardı, örgütle birey arsında organik bağ aranırdı. Bunun maddi delileri desteklenirdi. Şimdiyse, örneğin Diyarbakır’da gözaltlılara karşı yapılan bir eylemin olduğu yerden geçerken, polis sizi gözaltına aldı. İstanbul’da zamlara karşı yapılan eylemin olduğu yerde bulundunuz, yine gözaltına alındınız. Gözaltındayken, bir örgütün internet sitesinde buna denk düşen çağrısı varsa yandınız. 220. maddeye göre örgüt çağrısı doğrultusunda hareket etmiş sayılıyorsunuz. Öğüt üyeliğinden yargılanırsınız, aman dikkat!” (İstanbul/EVRENSEL)
Şenol Doğan
www.evrensel.net