Yerleşim planı yeni değilmiş

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, İsrail savunma Bakanı Ehud Barak’ın önceki gün Batı Şeria’da yaklaşık 500 yeni konuta verdiği inşaat izninin aslında yeni bir şey olmadığını yazdı.


İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesi, İsrail savunma Bakanı Ehud Barak’ın önceki gün Batı Şeria’da yaklaşık 500 yeni konuta verdiği inşaat izninin aslında yeni bir şey olmadığını yazdı. Gazeteye göre izin kararı bir yıl önceden hazırlanmıştı. Haaretz’in ortaya çıkardığı bu yerleşim izinleri, daha önce planlanan yerleşim izinlerinin bir parçası ve devamı niteliğinde. Haaretz ayrıca, bütün bu inşa planlarının bu binaların iki ayda yapılması koşuluyla verildiğini de yazdı. Habere göre Barak’ın yapımına izin verdiği yerleşimler, zaten önceki Başbakan Ehud Olmert’in izin verdiği inşaat planı ve Barak aslında, fazladan yeni yerleşime onay vermiş olmuyor. Gazete ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell’in de yeni yerleşimlerle ilgili önceden bilgilendirildiğini yazdı.
NETANYAHU MISIR’A GİDECEK
Bu arada İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in, gelecek hafta Mısır’ın başkenti Kahire’de görüşecekleri bildirildi. Netanyahu’nun, Kahire’de İsrail ve Filistinliler arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlatılması, Mısır’ın arabuluculuğunda yürütülen Hamas’la tutuklu değişimi dahil birçok konuyu ele alması bekleniyor. Hamas lideri Halid Meşal da cumartesi günü Kahire’ye giderek İsrail’le muhtemel tutuklu değişimi üzerinde görüşmeler yapmış ve anlaşmaya varılabilmesi için hâlâ kat edilecek uzun bir yol bulunduğunu söylemişti. Netanyahu’nun Mübarek’ten barış görüşmelerini yeniden başlatması için Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a baskı yapmasını isteyeceği de kaydedildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net