Ölümlere devam fermanı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, işyerlerinde denetimleri iyice azaltan “İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri Yönetmeliği” protesto edildi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, işyerlerinde denetimleri iyice azaltan “İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri Yönetmeliği” protesto edildi. Yönetmeliğin, “işyerlerinde ölümlere devam” anlamına geldiği ifade edildi.
KESK, TMMOB, TTB ve DİSK üye ve yöneticileri, Çalışma Bakanlığı önünde bir araya geldiler. “AKP’nin söylediğine değil yaptığına bak, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda ferman: ölümlere devam” pankartı açan emekçiler, “Bir işçiye yılda 3 dakika”, “İşçinin sağlığı yok”, “Piyasa istiyor! AKP veriyor, işçi sağlığı ve güvenliği ucuzluyor” dövizleriyle, yönetmeliğin ne anlama geldiğini ifade ettiler. Eylemde, Bakanlığın bu yönetmeliği özellikle yaz tatiline getirmesine dikkat çekildi.
Burada ortak metni okuyan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, iktidarın bu zamanı, yani tatili kolladığını belirterek, “Yaz tatilinde, Ağustos ayının ortasında işçilerin anasını ağlatacak bir yönetmelikle ‘ölümlere devam’ dedi” diye konuştu.
Taşeron cenneti Tuzla’ya ve kot taşlama işçilerinin ölümcül hastalığına dikkat çeken Soğancı, yapılması gerekenin işçi sağlığı ve güvenliği düzenlemelerinin yaygınlaştırmak ve bu işi yapacak ekibin üyelerini bağımsız meslek örgütleri şemsiyesi altında güvenceye almak iken, AKP’nin bunun tam tersini yaptığını, yönetmelikle ‘işyerinde bir işçiye yılda üç dakika sağlık süresi yeter’ dediğini aktardı. İşyerlerinde 50 veya daha fazla işçi çalıştıran işyeri sayısının 21 bin 127, 50’nin altında işçi çalıştıran işyeri sayısının ise 1 milyon 95 bin 421 olduğunu aktaran Soğancı, 2007’de kayıtlara giren 80 bin 602 iş kazasının 49 bin 549’unun 50’nin altında işçi çalıştıran işyerlerinde yaşandığına dikkat çekti.
Yönetmeliğe göre 999 işçiye kadar işçi çalıştıran işyerlerinin ortak sağlık birimlerinden hizmet atabildiğini, bir işyeri hekiminin 11 bin işçiden sorumlu olduğunu kaydeden Soğancı, “AKP’nin vicdanı işçi başına yılda 3 dakikayı yeterli görmüştür. Yönetmelikte 10 işçiye 30 dakika diye yazılıdır” dedi. Yönetmelikle meslek örgütlerinin rolünün dışlanmaya, sıradanlaştırılmaya çalışıldığını da vurgulayan Soğancı, yönetmeliğin bilinçlice tercih edildiği için her ölümde AKP’nin sorumlu olacağının altını çizdi. Soğancı, “Önce insan” diyen ve “iş kazalarında yaralananların olmamasını isteyenlerin” yönetmeliğe karşı çıkmasını istedi. ANKARA
www.evrensel.net