Norşin ismini geri istiyor

Bitlis’in Güroymak Belediye Meclisi, eylül ayında oy birliği ile ilçenin isminin “Norşin” olarak değiştirilmesi kararı aldı. Alınan karar, onaylanmak üzere kaymakamlığa gönderilecek.


Bitlis’in Güroymak Belediye Meclisi, eylül ayında oy birliği ile ilçenin isminin “Norşin” olarak değiştirilmesi kararı aldı. Alınan karar, onaylanmak üzere kaymakamlığa gönderilecek. Güroymak Belediye Başkanı Emin Özkan, halkın talepleri ve ilçenin gerçek ismine kavuşması için böyle bir karar aldıklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bölge gezisi sırasında uğradığı Bitlis’in Güroymak ilçesinde, ilçenin Kürtçe ismi olan “Norşin” ismini telaffuz etmesinden sonra gündeme gelen ilçenin isminin, “Norşin” olarak tekrar değiştirilmesi için girişimler başlatıldı. DTP’li Güroymak Belediye Meclisi, eylül ayı meclis toplantısında oy birliği ile ilçenin isminin “Norşin” olarak değiştirilmesi kararı aldı. Halkın talepleri üzerine alınan karar onaylanmak üzere ilçe kaymakamlığına gönderilecek. 1961 Anayasası ile ilçenin “Norşin” olan ismi Güroymak olarak değiştirilmesine rağmen halk arasında yıllardır “Norşin” olarak kullanılıyor. Resmi kurumların Güroymak olarak kullandığı isim halen özel idare tutanaklarında dahi Norşin olarak geçiyor.
HERKES NORŞİN DİYOR
Hiç kimsenin ilçenin ismini Güroymak olarak telaffuz etmediğini belirten Güroymak Belediye Başkanı Emin Özkan, “Norşin” demeden kimsenin burayı tanımadığını söyledi. Özkan, “Vatandaşlarımız zaten Güroymak ismini kullanmıyor. Herkes ilçenin ismini Norşin olarak biliyor. Bizde ilçenin gerçek ismi Norşin’in yeniden kullanılması kararı çıkardık” dedi.
Güroymak Belediye Meclisi ayrıca ağustos ayında oy birliği ile ilçedeki 2 mahalle ve 1 parkın adlarının değiştirilmesi kararı almıştı. Meclisin aldığı karara göre ilçedeki 2 mahalleye, Kürtlerin bilgesi Musa Anter ve 1991’de kaçırıldıktan sonra katledilen Vedat Aydın’ın adlarının verilmesi, Belediye Parkı’nın adının da “Ehmedê Xanî Parkı” olarak değiştirilmesi kararı kaymakamlık engelline takılmıştı. (VanDİHA)
Ercan Öksüz
www.evrensel.net