REZALETiN SORUMLULARINDAN TARiHE GEÇECEK SÖZLER

Onlarca kişi yaşamını yitirdi, binlerce ev ve işyeri sel suları altında kaldı. İstanbul’un en ‘yeni’ bölgesi sulara gömüldü. Bu felaketin yaşanmasında sorumluluğu olanlar ise, kendi sorumlulukları dışında söylenmedik laf bırakmadılar.


Onlarca kişi yaşamını yitirdi, binlerce ev ve işyeri sel suları altında kaldı. İstanbul’un en ‘yeni’ bölgesi sulara gömüldü. Bu felaketin yaşanmasında sorumluluğu olanlar ise, kendi sorumlulukları dışında söylenmedik laf bırakmadılar.
En çarpıcı açıklamalar ise Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Genel değerlendirmeler yapan bakan, aslında bir önlem almadıkları gibi bundan sonra da almayı düşünmediklerini “Bugün yaşadık, ileride de benzer felaketleri yaşarız” diyerek itiraf etti.
Yıldırım, CNN Türk’te katıldığı programda soruları yanıtladı. Yıldırım şunları söyledi: “Ayamama Deresi bir sonuçtur. Sadece bir Ayamama Deresi değil. Sorun İstanbul’un sahilden kuzeye doğru ve doğudan batıya doğru yapılaşmasındaki standart dışı uygulamalar. Onlar oranın günlük ihtiyaçlarına göre planlandığı için onlar böyle bir felakette hizmet yerine engel oluşturmaya başlıyor, olay bundan ibarettir.”
ALTYAPIYI YAPMADAN ÜSTYAPIYI YAPIYORUZ
Türkiye ve İstanbul’da yapılaşma konusunda önemli bir yanlış yapıldığını dile getiren Yıldırım, “Şu yanlışlığı hep yaptık, yapmaya da devam ediyoruz; altyapıyı yapmadan üstyapıyı yapıyoruz” dedi. Başka ülkelerde bu durumun yaşanmadığını anlatan Yıldırım, şöyle konuştu: “Vatandaş bir araziyi gözüne kestiriyor, parselliyor, oralara binalar konuluyor. Ondan sonra bunun kanalizasyon sorunu, atık su gideri sorunu; elektrik, gaz bağlantısını düşünmeye başlıyoruz. Planlama olmadığı zaman bunlar kaçınılmazdır. Bugün yaşadık, ileride de buna benzer bir felaketi yine yaşarız.”
Yıldırım, “Çaresizlik, yaptığımız hataların sonucudur. İdarede de var, vatandaşta da var. El birliği ile bu sonucu hazırlıyoruz” diye konuştu.
TESPİT TAMAM DA KİM YAPACAK?
Türkiye’de bazı bölgelerde atık su giderlerinin olması gerekenden fazla konuta tahsis edildiğini belirten Yıldırım, “10 bin konut için kanal yapılmış ana arterde, 5 metre. Bu 5 metre on bin konuta cevap verecek bir yapı. Siz gelip 50 bin konut yapıyorsunuz ve bütün giderleri de buraya bağlıyorsunuz. Ne yapıyor?
Çekmiyor, geri basıyor. Bütün hepsi evlerden içeri fışkırmaya başlıyor, bir lodos estiğinde. Bunlar yapısal sorunlarımız ve bunun geçmişi yarım asra dayanıyor” diye konuştu.
VALİ GÜLER: DOĞAL FELAKET
İstanbul Valisi Muammer Güler, yanında bulunan 23. Tümen Komutanı Tümgeneral Bülent Dağsal ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Adem Baştürk’le birlikte yaklaşık bir saat afet bölgesinde incelemelerde bulundu. Daha sonra AKOM’a gelen Vali Muammer Güler, burada yaptığı açıklamada, alt yapının bu kadar yağışı kaldırmasının mümkün olmadığını belirterek, “Yaşanılanları büyük doğal felaket olarak görmek gerekiyor” diye konuştu.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın açıklamalarına ilişkin olarak da konuşan Güler, bölgenin boşaltılmasının şu an için söz konusu olmadığını ifade etti. İstanbulluların zorunlu olmadıkça yola çıkmamalarını tavsiye eden Güler, “Vatandaşlarımız, kendi araçlarıyla yola çıkmasınlar toplu taşıma araçlarını tercih etsinler mutlaka çıkacaklarsa da E 5 yerine tem otoyolunu tercih etsinler. Uyarıları dikkatle izlesinler” şeklinde konuştu.
BAŞBAKAN CAMDAN BAKIYOR
Erdoğan’ın, iki gün boyunca Trakya ve İstanbul’u kasıp kavuran sel rezaletini, Başbakanlıktan takip ettiği bildirildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İstanbul’daki sel felaketiyle ilgili gelişmeleri Başbakanlık merkez binada takip ettiği, şu anda İstanbul’a gitme planının ise olmadığı bildirildi. Başbakanlık yetkilileri, bazı haber ajanslarından Başbakan Erdoğan’ın sel felaketi nedeniyle İstanbul’a gideceği yönünde haberler geçtiğini ifade ederek, Erdoğan’ın İstanbul ve çevresindeki gelişmeleri Başbakanlık merkez binada takip ettiğini belirttiler. Başbakan Erdoğan’ın şu anda İstanbul’a gitme yönünde bir planı olmadığını kaydeden yetkililer, İçişleri Bakanı Atalay’ın İstanbul’a gideceğini bildirdiler. (HABER MERKEZİ)

KADİR TOPBAŞ: EKOLOJİK KIYAMET
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afet Koordinasyon Merkezi’nde yaptığı afet değerlendirmede, İstanbul’un son 80 yılın en güçlü yağışını aldığını belirtti. Topbaş, yaşanan olayları bir ‘ekolojik kıyamet’ sinyali olarak niteledi.
Topbaş, cuma günü bugün (dün) yaşanan yağışın bir buçuk katı daha fazla yağışın düşeceği uyarısında bulundu. Başkan Topbaş, şunları söyledi: “Metrekareye 1 saat içinde 205 kg olarak görünmekte. Bu yağış değil. Bu yağışın getirdiği sonuçlar maalesef, ekolojik kıyamet dediğimiz şey. İklim değişiklikleri bu kadar afet boyutuna geliyorsa, geçen yıl Amerika’da daha önce de Avrupa’da, insanoğlu dünyayı ne kadar kirlettiğinin faturasını ödüyor.”
Topbaş, Cuma günü daha ağır şartların oluşabileceğinin uyarısında da bulunarak, vatandaşlardan daha dikkatli olmalarını istedi. Topbaş, özellikle çukur bölgelerde oturanları uyaran Topbaş, “Sayın Valimizle görüşeceğiz. Meteorolojik yağışlarla ilgili verileri de alalım. Ona göre alt yerlerdeki yolları kapatabiliriz. Kurtarma ekiplerinin ulaşabilmesi açısından bu çok önemli.” şeklinde konuştu. Yağışların durumuna göre bugüne kadar alınmamış tedbirlerin alınacağı bilgisini de veren Topbaş, “Belki erken ama; yağışın durumuna göre farklı yollara da gitmek gerekiyor olabilir. Vatandaşlardan bir müddet için çukur bölgeleri terk etmelerini isteyebiliriz” dedi. (İSTANBUL)

Ranta evet diyenler sele hayır diyemediler
TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Genel Başkanı Doç. Dr. Tarık Şengül, Batman, Bartın, Hatay, Giresun ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nden sonra, Trakya ve İstanbul’un da sele teslim olmasını, “ranta” bağlayarak, “Ranta evet diyenler sele hayır diyemediler” yorumu yaptı.
Şengül dün yaptığı yazılı açıklamada, sel baskınına uğrayan bölgelerin, planlama açısından kentsel gelişmeye açılmaması gereken yerler olduğunu ifade etti.
Belediyelerin bu konularda uyarıldığını, davalar açıldığını kaydeden Şengül, “Ne yazık ki, bu bölgelerde ranta evet diyenler sel felaketine hayır diyememişlerdir” dedi.
Şengül sorumluluğu, söz konusu alanları kentsel gelişmeye açanlara, dere yatakları üzerine imar planı hazırlatan belediye ve bunlara göz yumanlara yükledi. Şengül, “Şehircilik ilkeleri de ne oluyor diyerek, uzun sürelerin birikimini hafife alan, Şehir Plancıları Odası’na kümes peyzajı çizdirmem diyen belediye başkanları ve belediyecilik anlayışı, uzman olmadığı halde, belediye başkanını yanına alıp, köprü ve benzeri büyük yatırımların güzergahını kişisel olarak belirleyen, meslek odalarını projelerimizi engelliyor diyerek hedef gösteren ve planlama düşmanlığı yapan başbakan, bütün bu hukuksuzluklara izin verip felaket ortaya çıktığında İstanbulluları suçlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, planları onaylayan belediye meclis üyeleri, meslek etiğine aykırı davranarak, şehircilik ilkelerine aykırı planların altına imza atan uzmanlar bu ve benzeri felaketlerin birinci dereceden sorumlusudur” dedi.
Şengül çözüm olarak ayrıca, 3. Köprü ve benzeri türden büyük kaynak gerektiren yatırımlardan vazgeçilerek söz konusu kaynakların afet alanlarına ayrılmasını, su havzaları, dere yatakları, tarım alanları ve risk haritalarında tespiti yapılan kıyı bölgelerinde kentsel gelişmeye izin verilmemesini, ormanların talanının durdurulması, 2B alanlarına yönelik rant merkezli anlayışlardan vazgeçilerek, bu alanlara orman vasfının kazandırılması için çalışmalar başlatılması önerilerini getirdi.
BEKLENMEDİK DEĞİL
Yaşanan felaketin göz göre göre geldiğini belirten TMMOB İstanbul Mimarlar Odası Afet Bölge Komitesi Sözcüsü Mimar Mücella Yapıcı, yaşanan sel felaketlerinin en büyük sorununun yerleşim ve yapılanma politikaları nedeniyle bütün yeşil alanların, dere yataklarının ve tarım arazilerinin yapılaşmaya açılması ve betonlaştırılması olduğuna dikkat çekti. Yapıcı, “Beklenmedik bir şey değildi felaket. Yapılaşma politikaları yıllardır bu doğal afetlerin ortaya çıkması için yapılıyor” dedi.
İstanbul ve Marmara bölgesindeki tarım alanlarının, yeşil alanların ve dere yataklarının yapılaşma politikalarına kurban edildiğini dile getiren Yapıcı, “Mesela Beşiktaş ilçemizde doğal olan 13 tane dere yatağı vardı. Ama bu dereler artık yanlış yerleşim ve mimari politikalarla betonlaştırıldı ve bu yapılaşma nedeniyle bu dereler yok oldu. Bu betonlaşmaya dayanan politikalara bir de alt yapı sistemi cehaleti eklenince felaket kat be kat artıyor” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

TTB’DEN UYARILAR
TÜRK Tabipleri Birliği (TTB), sel sularının, boğulma yoluyla ölümlerin dışında, çok ciddi sağlık sorunları yaratabileceği uyarısı yaptı. TTB’den yapılan yazılı açıklamada, sellerin su ve kanalizasyon sistemlerini bozabildiği; biyolojik ve kimyasal kontaminasyon oluşturabildiği ifade edildi. Sel suları ile dağılan atıkların kirliliğe sebep olduğu ve enfeksiyon riskini artırdığı uyarısı yapılan açıklamada, ayrıca doğal gaz hattı ve yeraltı, yerüstü benzin ve toksik madde depolarının hasarının da önemli sağlık sorunları yaratabileceği ifade edildi. Selin ardından suyla ve gıdayla bulaşan hastalıkların artmasının da bekleneceği, vektör üreme alanlarının artması nedeniyle, vektörle bulaşan hastalıkların çoğalmasının da beklendiği kaydedilen açıklamada, deri enfeksiyonları uyarısı da yapıldı.
Selin ev ve ev eşyalarını etkilemesinin, sel geçtikten sonra da etkili olduğu ve bunun sağlık sorunlarını uzun döneme yayacağı kaydedilen açıklamada, zamanında tedavi olmamasının sağlık sorunlarını ağırlaştıracağı, komplikasyonlara yol açıp, tedaviyi güçleştireceği de dile getirildi. Sellerden sonra yuvaları bozulan fare gibi kemiricilerin, yılan, akrep gibi canlıların oluşturacağı sağlık risklerinin artacağı uyarısı da yapılan açıklamada, vatandaşlara “Sel alanlarından, kopmuş elektrik tellerinden uzak durmaları, çocukların su birikintilerinde oynamalarını engellemeleri, ıslak bölgelerde elektrikli alet kullanmamaları, kaynağını bilmedikleri suyu içmemeleri, sel sularının derilerine temas etmesini engellemeye çalışmaları, çocukların, sel sularıyla kirlenmiş oyuncaklarla oynamalarını engellemeleri” gibi önerilerde bulunuldu. (HABER MERKEZİ))
www.evrensel.net