Kıbrıs müzakerelerinin ikinci turu bugün başlıyor

KIBRIS sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerin ikinci turu, bir haftalık gecikmeyle bugün başlıyor.


KIBRIS sorununa kapsamlı çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerin ikinci turu, bir haftalık gecikmeyle bugün başlıyor.
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas, 11 Eylül 2008’de başlayan ve ilk turu 6 Ağustos’ta tamamlanan müzakerelerin ikinci turunun ilk görüşmesi için bugün Lefkoşa ara bölgede bir araya gelecek.
Taraflar, ikinci tur müzakerelere “Yönetim ve Güç Paylaşımı” ana başlığı altında bulunan “Federal Yürütme” ile başlayacak. Yönetim ve Güç Paylaşımı başlığı altında görüşülen “Federal Yürütme”, bu başlık altında ele alınan konularda, hiçbir yakınlaşma sağlanamayan tek konu oldu.
Rum tarafı burada, başkan ve başkan yardımcısının tek liste üzerinden ve ağırlıklı oyla doğrudan halk tarafından seçilmesini öngören bir başkanlık sistemi önerirken, Kıbrıs Türk tarafı, üyelerinin senato tarafından ve tek liste üzerinden ayrı ayrı çoğunlukla seçileceği, İsviçre modelindeki gibi bir başkanlık konseyi sistemi önerdi.
Taraflar ilk turda, uzlaşmaya vardıkları ve varamadıkları konuları belirleyerek 30 ortak metin hazırladı.
Müzakerelerin ilk turunda pozisyonlarını ortaya koyan taraflar, Lefkoşa ara bölgede yaklaşık 11 ay süren görüşmelerde Kıbrıs sorununu 6 ana başlık üzerinden görüştü. Taraflar arasında oldukça fazla derin görüş ayrılıkları bulunduğu görüldü.
Taraflar, bugünkü görüşmenin ardından 17 Eylül’de de bir araya gelecek ve BM Genel Kurul çalışmaları nedeniyle görüşmelere 2 Ekim’e kadar ara verilecek.
Hristofyas, Genel Kurul çalışmalarına katılacak. Aynı tarihlerde Talat’ın da New York’ta olması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net