Yaşar Kemal’in görüşleri kitap oldu

USTA yazar Yaşar Kemal, yeni bir kitapla okur karşısına çıktı. “Binbir Çiçekli Bahçe”, son aylarda güncel gelişmelerle ilgili açıklamalarıyla da gündeme gelen yazarın, makalelerini, konuşmalarını ve söyleşilerini ilk kez bir araya getiriyor.


USTA yazar Yaşar Kemal, yeni bir kitapla okur karşısına çıktı. “Binbir Çiçekli Bahçe”, son aylarda güncel gelişmelerle ilgili açıklamalarıyla da gündeme gelen yazarın, makalelerini, konuşmalarını ve söyleşilerini ilk kez bir araya getiriyor.
Yaşar Kemal’in yarım yüzyıldır ısrarla, inatla, inançla dile getirdiği görüşleri ve uyarıları, “Binbir Çiçekli Bahçe”de bir araya geldi. Yaşar Kemal, Binbir Çiçekli Bahçe’de 1961’den 2009’a uzanan çeşitli yazılarında, doğanın ve kültürün yozlaşmasındaki tehlikelerin altını çiziyor, bu sorunların kökenlerine dair saptamalarda bulunuyor ve çözüme dair öneriler sunuyor.
Kitapta yer alan bir konuşmaya göre Kürt sorunu konusunda Yaşar Kemal, bundan 14 yıl önce İstanbul DGM yargıçlarına mahkeme salonunda şöyle sesleniyordu: “Benim yazılarım halkımıza birer çağrıdır. Öncelikle batı’daki, doğu’daki çocukları, savaşta ölmüş anaları çağırıyorum. Bu savaş en çok sizin yüreğinizi yaktı. Herkesi çağırıyorum; sayın yargıçlar, sizleri de bu savaşı durdurmak isteyenlere katılmaya çağırıyorum. Bu ülke hepimizindir ve bu ülke, insanlık tarihinde çok uzun yaşamaya layıktır. Hem de onuruyla yaşamaya... Unutmayalım ki, bir ülkenin insanlarının onuru en azından toprağı kadar kutsaldır.”
Yazar, kitaba da adını veren “Binbir Çiçekli Bahçe” konuşmasını ise Mayıs 2007’de Norveç’te düzenlenen “Bjørnstjerne Bjørnson Anma Konferansları” sırasında yapmış. Yaşar Kemal, pek çok kereler tekrar ettiği gibi, “Dünyanın şimdi başı belada. Dünyamız şimdi tek kültürlü bir dünyaya doğru başını almış gidiyor. Bu, insanlığı insanlıktan çıkaran bir durumdur. Tek kültürlü bir dünyada insanlığın halini göz önüne getirelim: Tek çiçeğe kalmış; tek renge, tek kokuya kalmış bir insanlık ve tek dile kalmış bir dünya” şeklinde konuşuyor.
Üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümü, Yaşar Kemal’in 2007’de Ankara’da gerçekleştirilen “Türkiye Barışını Arıyor” konferansında yaptığı konuşmayla açılıyor. “Kimlikler” başlıklı ikinci bölüm, Orhan Kemal’den Mehmed Uzun’a, yazarın yakın dostu olmuş pek çok ismi ağırlıyor. Dokuz yaşındaki Helin Zeynep Miser’in Yaşar Kemal’le yaptığı söyleşiyi de içeren “Konuşmalar” ise Binbir Çiçekli Bahçe’nin üçüncü bölümünü oluşturuyor.
Alpay Kabacalı’nın yayına hazırladığı Binbir Çiçekli Bahçe, 18 Eylül’de kitapçılarda olacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net