Sinemada en zayıf hafta

Sonbaharla birlikte başka sanatlarda olduğu gibi sinemada da, kesin sınırları belli olmasa da bir sezon algısı var. Özellikle yerli filmler birer birer gösterime girmeye başlayınca, sezon başlıyor havasına girilmişti.


Sonbaharla birlikte başka sanatlarda olduğu gibi sinemada da, kesin sınırları belli olmasa da bir sezon algısı var. Özellikle yerli filmler birer birer gösterime girmeye başlayınca, sezon başlıyor havasına girilmişti.
Ama asıl patlama haftaya yaşanacak. Bu hafta sinema salonlarına fırtına öncesi sessizliği hakim.
Nedense önümüzdeki hafta 10 film gösterime girerken, bunlar arasında festivalde gösterilenler varken, 4’ü yerli filmken, bu hafta 0 yerli toplam 3 iddiasız filmle yetinilmiş. Soysuzlar Çetesi başta olmak üzere geçen haftalardan devredenler de var tabii. Haftanın yenileri ise şunlar:
NEDEN ÇİZME?
Sinemada sık sık masal uyarlamaları yapılıyor. Fransız filmi “Çizmeli Kedi” de onlardan biri. Bildik masal, biraz abartılı görüntülerle animasyon olarak karşımızda.
Genelde masal uyarlamalarında, asıl hikaye alınıp daha karmaşık bir hale getiriliyor, eklemeler yapılıyor, karakterler, hikayeler geliştiriliyor. Buradaki uyarlamada, daha çok basitleştirme yoluna gidildiği söylenebilir. Kimi ayrıntıların da üstüne basılmadığı için, öyküde tuhaf kopukluklar var gibi duruyor.
Malum, öykü, bir değirmenci ölürken, mirasını oğullarına paylaştırmasıyla başlıyor. Değirmen iki büyük oğula, kedi de küçük oğula bırakılıyor. O andan itibaren, çizgi filmdeki küçük oğul karakteri, tuhaf bir üzgünlük, mazlumluk, sümsüklük içinde bir karakter olmaktan öteye gidemiyor. Çizmeli Kedi, türlü oyunlar çevirip çocuğu Marki gibi tanıtıyor ve prensesle evlenmeye varan çöpçatanlıklara imza atıyor.
Ama bu çizgi filmde, kedinin “Bana bir çift çizme, çuval ve havuç” verin diye başlaması gereken öyküsü böyle başlamıyor, hatta çizmenin esbab-ı mucibesi bile anlaşılır olmuyor...
Filmi Jerome Deschamps ile Pascal Herold yönetmiş ve orijinalini seslendirmişler. Bizdeki Mehmet Ali Erbil, Belit Özükan, Nilgün Kasapbaşoğlu ile Ziya Kürküt seslendirmesi de gayet başarılı.
İÇTEN KAÇAN
Haftanın gerilim filmi “İçten Gelen”, içinden intiharlar geçen bir gizemle ilgili. Gençler sırayla intihar ediyormuş ama kasaba halkı çok inancına bağlı olduğu için bunlara takılmıyormuş.
Lindsay adında bir öğrenci genç kız bu olayların gizemini araştırmaya başlayınca, bir şeyler öğrenmeye başlıyormuş. Bir de tabii kaçması var... Böyle bir şey.
Phedon Papamichael yönetmiş, Elizabeth Rice, Thomas Dekker, Kelly Blatz oynamış.
EVDEKİ UZAYLI
Bu da herhalde “Çizmeli Kedi”ye göre biraz daha büyük bir yaş grubuna hitap eden bir ergen filmi: “Evimde Uzaylı Var”. Evde Tek Başına gibi, evi savunan çocuklar esprisini sürdürüyor.
Pearson ailesi tatile gitmiş. Fakat eve vardıklarında, orada yalnız olmadıklarını fark etmişler. Çünkü dost bir uzaylı o evi önceden keşfetmiş, onun arkadaşları da istila etmeye karar vermiş. Çocukların görevi, evi korumak...
Yönetmen John Schultz. Oyuncular Carter Jenkins, Austin Robert Butler, Ashley Tisdale.
Çağdaş Günerbüyük
www.evrensel.net