Krizin faturasını ölerek ödüyorlar

Orta Amerika ülkelerinden Guatemala’da açlık, felaket boyutuna ulaştı. Hükümet, sorununun salgın boyutuna ulaştığını söyleyerek ulusal felaket ilan etti.


Orta Amerika ülkelerinden Guatemala’da açlık, felaket boyutuna ulaştı. Hükümet, sorununun salgın boyutuna ulaştığını söyleyerek ulusal felaket ilan etti. Ülkede yıl başından bu yana açlık nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1.400’ü aştı. Hükümet yetkilileri, yedi eyalette 55 binden fazla ailenin çok ciddi açlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğunu duyurdu.
Ülkede gıda sıkıntısının en temel nedeni olarak ABD’de başlayan küresel ekonomik kriz olarak gösteriliyor. Bir diğer neden de hava koşullarının elverişsiz olması.
Yetkililer, açlık tehdidine maruz kalanların sayısının yıl sonuna kadar 400 bin aileye çıkabileceğini söylüyor.
Guatemala Cumhurbaşkanı Alvaro Colom, krizin tarihsel boyutlara ulaştığını açıkladı. Colom, “Geçmişin mirası olan sorun, iklim değişikliğinin neden olduğu kuraklık ve küresel ekonomik kriz yüzünden daha da kötüye gitti” dedi.
Hükümetinin teknik konuların tartışılmasıyla zaman kaybetmeyeceğini belirten Colom, “Gıda var ama sorun, açlık çeken insanların gıda alacak paralarının olmaması. Harekete geçmek için insanların açlıktan kırılmasını beklemeyeceğiz” diye konuştu. Dünya Gıda Programı, Guatemala’da açlıktan en ağır etkilenen bölgelere 20 ton gıda sevk edeceğini açıkladı.
İÇ SAVAŞTA ÇOCUK TİCARETİ
Hükümetin raporuna göre, ülkede 36 yıl süren iç savaşta Guatemala askerleri binlerce çocuğu yabancı ülkelere sattı. Rapora göre çocukların anne babalarını öldüren polis ve askerler çocukları özellikle ABD ve Avrupa ülkelerine sattılar. Devlet başkanlığı sosyal hizmetler arşivlerine göre, ebeveynleri öldürülen yüzlerce çocuk sahte evraklarla ‘yeni ailelerine’ verildi. Arşiv düzenleyicisi ve raporu yazan Marco Tulio Alvarez, yaptığı basın toplantısında, “Bu organizasyona katılan bazı kişiler çocukları yabancılara evlat vermeyi karlı bir ticarete dönüştürdü” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net