Erzin halkı ‘Termik Santrallere hayır’ dedi

Hatay’ın Erzin ilçesine yapılacak 4 adet termik santrale karşı tepkiler sürüyor. Erzin Burnaz sahiline kurulması planlanan termik santrallere karşı uzun süredir mücadele eden Erzin Termik Santral Karşıtı Platformu bileşenleri...


Hatay’ın Erzin ilçesine yapılacak 4 adet termik santrale karşı tepkiler sürüyor. Erzin Burnaz sahiline kurulması planlanan termik santrallere karşı uzun süredir mücadele eden Erzin Termik Santral Karşıtı Platformu bileşenleri, Erzin Cumhuriyet Meydanında bir araya gelerek bir kez daha “Termik santrallere hayır” dediler.
Daha önce alınan eylem kararlarını tek tek hayata geçiren platform üyeleri, Cumhuriyet meydanında kitlesel eylem yaparak ilçelerine termik santral istemediklerini duyurdular. “Ak enerji defol bu memleket bizim”, “Termik santral istemiyoruz” sloganları atan platform bileşenleri, Termik santralin zararlarını anlatan pankart ve dövizler taşıdı. Eylemde, bazı gençlerin, “Amanosların yeşiline, Akdenizin mavisine sahip çıkıyoruz-Erzin Gönüllüleri” yazılı mavi tişörtler giydiği gözlendi.
Erzin Turunçgil Üreticiler Başkanı ve yöneticileri, Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkan ve Yöneticileri, Erzin Çevre Derneği, Eğitim Sen Dörtyol Temsilciliği, Tüm Köy Sen Erzin ve Dörtyol Şubesi, Eğitim Sen Erzin Temsilciliği, Emek Partisi GYK Üyesi Halil İrmek, Emek Partisi Erzin, İskenderun ve Dörtyol İlçe Yöneticileri, Erzin Gönüllüler Derneği Üyeleri ve DTP yöneticilerinin katıldığı eylemde konuşan Eğitim Sen Erzin Temsilcilik Başkanı Nejdet Sökmen, Erzin’de yapılacak Termik santralleri Ak Enerji Grubunun yapacağını hatırlatarak, “Ak enerji halkın yoğun tepkisini kırmak için bireysel görüşmeler yapmaktadır. Bu tuzağa düşmemek için bireysel randevuları reddederek kitlesel randevu vermemiz gerekmektedir. Çünkü onlar bu halkın gücünü biliyorlar ve bizden korkuyorlar” dedi.
‘OYNANAN BU OYUNU BOZACAĞIZ’
Gelinen noktada eskisinden çok daha büyük bir birliktelik yakaladıklarını hatırlatan Sökmen, kendileri istemediği ve örgütlü davrandıkları sürece kimsenin Termik santral yapmaya gücünün yetmeyeceğini söyledi. “Yerel yönetimlere de burada önemli görevler düşüyor. Halkın istemediği santralleri onlarda ret etmeliler. Susmak sesiz kalmak gibi bir lüksleri asla olamaz.
Bu nedenle bölge yerel yönetimleri bu konuda sorumluluk alarak aktif rol oynamak durumundalar” diyen Sökmen, Erzin halkının artık termik santrallerinin zararlarını bildiğini aktardı.
Halkın ekmek parasını çıkardığı narenciye bahçelerinin hızla yok olacağına dikkat çeken Sökmen, hastalıkların çoğalacağını, zamansız ve genç ölümlerin artacağını dile getirdi. “Biz havamızı, suyumuzu, kirletecek, narenciyemizi yok edecek, sağlığımızı tehdit edecek Termik santral istemiyoruz. Dünya ülkelerinin kurmaktan vazgeçtiği termik santraller neden ülkemize kurulmak isteniyor? Neden İskenderun körfezi üst seçiliyor? Bu emperyalist bir kuşatmadır. Bu bölgede limanlar gelişmiş kömür ve doğalgaz taşımacılığına müsait, santrallerin fırınlarını soğutacak deniz suyu da hazır.
Devlet garanti veriyor. ‘Sen üret ben alırım’ diyor. Oynanan oyun açık. Kumpas kurulmuş. Hayatımız ipotek altına alınmış, bölgemiz ise enerji çöplüğüne çevrilmek isteniyor. Ama biz tüm bunlara izin vermeyeceğiz. Oynanan bu oyunu bozacağız” diyen Sökmen, platform olarak, temiz yenilenebilir enerjiye evet dediklerinin altını çizdi. (Erzin/EVRENSEL)
Mehmet Özaslan
www.evrensel.net